2000 sonrası 3B Dısney ve Pıxar animasyon filmlerinde değişen karakter tasarımı
Post-2000 3B Disney and Pixar animated movies changing character design
  1. Tez No: 857417
  2. Yazar: HİLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SUAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İlk örneklerin Walt Disney tarafından verildiği animasyon filmleri, mevcut geleneksel yapıyı koruma ve sürdürme anlayışıyla üretilmiştir. 2B geleneksel animasyon teknikleriyle oluşturulan bu filmler, kadın karakterleri dışarıdaki hayatta edilgen bir konumda göstererek, evsel hayata yerleştirmiştir. Bu şekilde yeni bir söz söylemeden, mevcut ekonomik sistemi ve geleneksel yapıyı pekiştirmiştir. Günümüze yaklaştıkça, teknolojinin ilerlemesi ve daha erişilebilir olmasıyla Disney'e ek olarak Pixar da önemli bir animasyon şirketi olarak yerini almıştır. Tekniksel gelişmeler ve toplumsal yapının modernleşmesiyle animasyonun yolu ve yöntemi değişmiştir. Gerçekçi tasarımların oluşturulmasına imkân veren 3B animasyon yazılımlarının kullanımı artmıştır. Hikâye tasarımları, daha gerçekçi bakış açılarıyla ve izleyicinin kendi hayatından parçalar bulabildiği düzeyde değişmiştir. Karakter tasarımlarında da hem fiziksel hem de kişilik özellikleri bakımından, kusursuz olmayan, gerçekçi bir anlayış dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Animated films, the first examples of which were produced by Walt Disney, were produced with the understanding of preserving and maintaining the existing traditional structure. Created with 2D traditional animation techniques, these films placed female characters in domestic life by showing them in a passive position in outside life. In this way, they reinforced the existing economic system and traditional structure without saying anything new. Closer to the present day, as technology has advanced and become more accessible, Pixar has taken its place as an important animation company in addition to Disney. With technical developments and the modernization of the social structure, the way and method of animation has changed. The use of 3D animation software that allows the creation of realistic designs has increased. Story designs are created with more realistic perspectives and to the extent that the audience can find parts of their own lives. In character designs, an imperfect, realistic understanding was taken into account in terms of both physical and personality traits.