Türk Hukukunda geçici koruma rejimi
Temporary protection regime under Turkish Law
- Tez No: 516673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DERYA TARMAN PEKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, Türk hukukunda geçici koruma rejimidir. Bu kapsamda öncelikle, uluslararası koruma hukukunun temel kavramları ve uluslararası hukukta geçici koruma rejiminin kavramlaşmasına zemin hazırlayan unsurlar ana hatlarıyla incelenmiştir. Ardından, Türk hukukunda geçici koruma rejimi ele alınmıştır. Bu kapsamda geçici korumanın tanımı, kişi bakımından kapsamı, bu statünün sağladığı asgari koruma standardı ve geçici korumanın sona ermesi meseleleri ele alınmıştır. Asgari koruma standardı kapsamında, geri göndermeme ilkesi, geçici korunanlara sağlanan sağlık, eğitim ve iş piyasasına erişim hizmetleri incelenmiştir. Ayrıca, geçici korunanların Türkiye'de karşılaşması muhtemel görülen bazı milletlerarası özel hukuk meselelerine de değinilmiştir. Sona erme kapsamında ise geçici koruma rejiminin sona ermesinin usulünün yanı sıra geçici korunanların sınır dışı edilmesi ve kalıcı çözüm yolları açıklanmıştır. Bu çalışma kapsamında Türk hukukunda geçici koruma rejiminin incelenmesi ve geçici korumaya ilişkin hukuk kurallarının gerek kaleme alınış biçimi gerekse uygulanmasındaki aksayan yönlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the temporary protection regime under Turkish law. In this context, initially the basic concepts of international protection law and the elements that provide the basis for the conceptualization of the temporary protection regime under international law are examined. Then, the temporary protection regime under Turkish law is elaborated upon. This elaboration includes the definition and scope of temporary protection, registration procedure for temporary protection, minimum protection standards provided by the temporary protection status and the termination of temporary protection. In terms of the minimum protection standards, the principle of non-refoulment, health and education services as well as the regulations on the access to labor market are explained. In addition, certain legal problems within the context of international private law which the persons enjoying temporary protection in Turkey might encounter, will be discussed. In terms of the termination of temporary protection, in addition to the procedure regarding the termination; the deportation of the persons benefiting from temporary protection are explained. Besides, durable solutions following the termination of temporary protection, namely repatriation, resettlement and local integration, are examined. This study, aims at investing temporary protection regime under Turkish law and bringing some suggestions to the legislator through identification of problems both in the drafting and the application of the relevant legislation.