Avrupa dışındaki ülkelerden gelen mültecilerin Türk Hukukunda sığınma başvurularına ilişkin usul ve sonuçları
Procedures and conclusions of an asylum application for non-European refu-gees under Turkish Law
  1. Tez No: 483209
  2. Yazar: MERLY HURCYL MAGBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 Nisan'da 2013 tarihindeTürkiye Büyük Millet Meclisi( TBMM )tarafından 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun kabulünden sonra, sığınma hakkı Türkiye'de yeni bir boyut kazanmıştır. Türkiye, 1951 Cenevre Sözleşmesi'ni ve 1967 tarihli ek protokolünü onaylamıştır. Ancak Türkiye 1951 Cenevre Mülteci Söz-leşmesi üzerinde“coğrafi bir sınırlama”getirmiştir. Türkiye'ye iltica etmek üzere Av-rupa'dan gelenlere mülteci olma hakkı tanınırken; Avrupa dışından gelenlere(şartlı mülteci) bu hak tanınmamakta; ancak üçüncü ülkelere (ABD, Kanada vb.) geçebile-cekleri süre boyunca sığınma hakkı verilmektedir. Geçici Koruma rejimi kapsamına giren Suriyeliler hariçtir.Bu bakış açısıyla tez konusu,Avrupa Dışındaki Ülkelerden Gelen Mültecilerin Türk Hukukunda Sığınma Başvurularına İlişkin Usul ve Sonuçları, olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde, mültecilerin Türk hukukunda korunmasına iliş-kin yasal düzenlemeler ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, sığınma başvurusunun yetkili organlarını Türk hukukunda incelecektir. Üçüncü bölümde de, şartlı mülteciler için sığınma başvurusunun usul ve sonuçlarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the adoption of the new Law on Foreigners and International Protection“6458 Sayılı Yabancı ve Uluslararası Koruma Kanunu”on April 2013 by the Turkish Par-liament, the right of asylum has taken on a new dimension in Turkey. Indeed Turkey has ratified the Geneva Convention of 1951 and its additional protocol of 1967, but Turkey has issued a geographical limitation to these Conventions. This implies a com-plex asylum procedure because it is different according to the origin of the applicant: Refugees from Europe can be granted refugee status in Turkey while asylum seekers from other continents can be accommodated as conditional refugees pending their resettlement to a third country (USA, Canada, Australia etc.). Except for Syrians who are covered by the Temporary Protection regime. Thus, the topic of our thesis deals with Procedures and Conclusions of an Asylum Application for Non-European Refugees under Turkish Law. Our first chapter deals with the legal regulations on the protection of refugees in Turkish law. Our second chapter will examine the compe-tent bodies of the asylum application in Turkish law. And the third chapter presents the procedure and results of the asylum application for conditional refugees.