Yaşlılarda düşme korkusunun denge ve çift görev performasına etkisi
The effect of fear of falling on the balance and dual task performance in elderly
- Tez No: 516686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşlı bireylerde düşme korkusunun denge ve çift görev performansına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Ankara ve Samsun illerindeki huzurevlerinde kalan 60 kişi dahil edildi. Düşme korkusu olan grubu belirlemek için DEÖ kullanıldı. Yaşlı bireyler düşme korkusu olan (n=30) ve olmayan (n=30) şeklinde iki gruba ayrıldı. İki grupta da tüm bireylere; dengenin değerlendirmesinde BDÖ, TDT, TYT, TADT, RT, FUT, DKUDMET uygulandı. Bireylerin çift görev performanslarını değerlendirmek için SKYTtemel, SKYTmotor, SKYTkognitif kullanıldı. Fiziksel aktivitelerini ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için de sırasıyla PASE ve EQ-5D kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to investigate the effect of fear of falling on balance and dual task performance in elderly individuals. The sixty people who remain in the nursing home were included in this study. Falls Efficiency Scale was used to fear of falling. Elderly people were divided into two groups with (n = 30) and without (n = 30) fear of falling. In both groups; the balance was assessed using Berg Balance Scale, Tinetti Balance and Walking Test, One Leg Stance Test, Romberg Test, Functional Reach Test, mCTSIB. The dual task performance of individuals was assessed using the TUG. Physical activities and the quality of life were assessed using PASE and EQ-5D, respectively.