Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocuklarda ev kazalarının incelenmesi
Examination of home accidents in children with attention deficit and hyperactivity disorder diagnosed
  1. Tez No: 516700
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mustafa ŞEKER, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı Almış Çocuklarda Ev Kazalarının İncelenmesi, Hemşirelik A.D., Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Araştırma Gaziantep İl Sınırları içerisinde bulunan bir devlet hastanesinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış çocukların ev kazalarını incelemek amacıyla 72 çocuk ile yapılmıştır. ''Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu'' ve ''15 Günlük Ev Kazası Takip Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında SPSS 22.0 (The Statistical Package for the Social Sciences- PC Version22.0) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çocukların %83.3'ünün erkek, %75.0'inin 7-12 yaş arasında olduğu, %68.1'inin 2501-3500 gr arasında doğduğu, %37.5'inin 6 ay ve daha altında anne sütü aldığı, %84.7'sinin 9 saat ve altında uyuduğu belirlenmiştir. Çocukların %25'inin ev kazasına maruz kaldığı, ev kazası geçiren çocukların %8.3'ü iki ev kazası geçirdiği saptanmıştır. En çok görülen ev kazası tipler; düşme (%75.0), çarpma (%12.5), kesici/delici alet yaralanmasıdır (%8.3). Tüm kazaların %37.5'i salonda meydana geldiği ve en çok (%33.3) yaralanan vücut bölgesinin ile dizler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mustafa ŞEKER, Examination of Home Accidents in Children with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Diagnosed, Nursing Department, Graduate Thesis, Gaziantep, 2018. The study was carried out with 72 children in order to examine the house accidents of the children who had been diagnosed with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder in a state hospital located in the Gaziantep Provincial Borders. '' Socio-Demographic Data Collection Form '' and '' 15-Day House Accident Follow-up Form ''. The collected data were evaluated by the researcher using the package program SPSS 22.0 (The Statistical Package for the Social Sciences - PC Version 22.0). It was found that 83.3% of the children were male, 75.0% were between 7-12 years, 68.1% were born between 2501-3500 gr, 37.5% had breast milk for 6 months or less, 84.7% sleep. It was determined that 25.3% of the children were exposed to domestic accidents and 8.3% of the children had domestic accidents. The most common types of house accidents are; fall (75.0%), impact (12.5%), cutter / drill tool injury (8.3%). It was determined that 37.5% of all accidents occurred at the end of the row and the knee was the body region injured most (33.3%).