8 haftalık piramidal yöntem uygulamasının maksimal kuvvet gelişimine etkisi
Application of pyramidal method of maximal strenght development
- Tez No: 516699
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Maksimal Kuvvet Gelişiminde Piramidal Yöntem Uygulaması Mehmet TAŞKIN Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA – 2018 Bu çalışmada piramidal yöntem uygulaması ile maksimal kuvvet gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya rekreasyonel olarak aktif olan ve Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 24 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan denekler çalışma grubu ve kontrol gurubu olarak iki guruba ayrılmışlardır. Yaşları ortalaması 20,64±1,08 yıl, boyları ortalamaları 1,78±0,05 m ve vücut ağırlıkları ortalaması 71,21±7,81 kg olan 12 kişi çalışma gurubunu, yaşları ortalaması 20,79±0,80 yıl, boyları ortalamaları 1,77±0,05 m ve vücut ağırlıkları ortalaması 71,00±7,38 kg olan 12 kişi kontrol gurubunu oluşturmuşlardır. Çalışma gurubuna katılan deneklere 8 hafta süresince haftada 3 gün piramidal yöntem uygulanmıştır. Kontrol gurubu ise normal çalışmalarına devam etmiştir. Çalışma ön test – son test modeline göre yapılmıştır. Piramidal Yöntem uygulaması; deneklerin önce maksimal kuvvetleri tespit edilip, çalışmanın şiddeti %80 – 100 aralığında yapılmıştır. Çalışmada 3' lü piramidal yöntem uygulanmış, yüklenme yoğunluğu orantılı olarak artırılırken tekrar sayısı azaltılmıştır. Çalışma gurubuna, büyük kas guruplarına yönelik olan Squat, Lat pull down ve Bench press, egzersizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
T.C. SELÇUK UNIVERSITY HEALTH SCIENCE INSTITUTE Application of pyramidal method for maximal strength development Mehmet TASKIN Coaching Training Department Master Thesis / KONYA – 2018 In this study, it is aimed to investigate the development of maximal strength by application of pyramidal method. Recreationally active 24 students, who were studying at the Faculty of Sports Sciences, participated in the research voluntarily. The subjects participating in the study were divided into two groups as experimental group and control group. The mean age was 20, 64 ± 1, 08 years, the mean height was 1,78 ± 0,05 m and the mean body weight was 71,21 ± 7,81 kg for experimental group (N=12). The mean age was 20,79 ± 0,80 years, the mean height was of 1,77 ± 0,05 m and body weight was 71,00 ± 7,38 kg for control group (N=12). The subjects participating in the experimental group were given a pyramidal method for 3 days a week during 8 weeks. The control group continued their normal training. The study was conducted according to the pre - test - post - test model. Pyramidal method application; first all, the maximal strength for each the subjects were determined and the intensity of the work was made between 80 - 100%. In the study, triple pyramidal method was applied and the number of repetition was decreased when the load intensity was increased proportionally. For the experimental group, Squat, Latpull down and Bench press exercises, which were towards large muscle groups, were applied.