Biyolojik geri bildirimle zihinsel antrenman programının sporcuların performansına etkisi
The effect of mental training with biofeedback on performance in athletes
- Tez No: 516710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tuna N. Biyolojik Geri bildirimle Zihinsel Antrenman Programının Sporcuların Performansına Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bir zihinsel antrenman yöntemi olarak kullanılan sinirsel geribildirim uygulamasının okçularda fiziksel antrenman ile birlikte sağlanan EEG-BGB uygulamasının sporcuların performanslarının artışına yardımcı bir yöntem olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Takımından yaş ortalaması (18,33±2,41) yıl olan 30 sporcu katılmıştır. Sporcular, antrenör görüşü dikkate alınarak deney ve kontrol olarak 2 gruba ayrılmışlardır. Bu 2 gruba çalışmadan önce performanslarını belirlemek amacıyla 72 ok atışı yaptırılmış, kaygı düzeylerini belirlemek için kaygı ölçeği ve dikkat, odaklanma puanları için de dikkat testi kullanılmıştır. Ayrıca kaygı, dikkat, odaklanma ve kas kontrolü gibi zihinsel ve fiziksel durumlarını sayısal olarak tespit etmek için de EEG-BGB kayıtları alınmıştır. Deney grubuna 10 haftalık 20 seanslık DMR aktivitesi eğitimi verilmiştir. Deney ve kontrol grubundan tekrar aynı ölçümler alınmıştır. Veri analizinde atış performansları açısından t-testi, normallik testi, Kurskal-Wallis ve ANOVA (2x2) testleri kulanılmıştır. Hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Bulgularda, performans, bedensel ve öz-güven ölçek puanları, teta, beta değerleri ve IVA-2 dikkat testinin görsel odaklanma dışındaki alt ölçek puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yoktur (p>0,05). CSAI-2 ölçeğinin bilişsel ve bedensel kaygı puanlarında grup ve ölçüm etkileşimi arasında anlamlı fark vardır sırasıyla; [F(1,28)=9,35;p=0,00;=0,250], [F(1,28)=4,44;p=0,044;=0,137]. DMR değeri için grup ve ölçüm etkileşimindeki fark istatistiksel açıdan anlamlıdır [F(1,28)=6,91;p=0,01;n=0,198]. IVA-2 dikkat testinin alt ölçeklerinden olan işitsel tepki kontrolü puanları incelendiğinde, ölçümler arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür [F(1,28)=6,87;p=0,01;n=0,197]. Grup ve ölçüm etkileşimindeki fark arasında bulunan fark istatistiksel açıdan anlamlıdır [F(1,28)=4,84;p=0,04;n=0.147].Sonucunda, sporcu daha iyi odaklanabilmiş ve dışşal etmenleri göz ardı edebilmiş ve okçulukta yayın gerilmesi ve sırasında kas kontrolünün kontrol etmeyi öğrenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Tuna N. The Effect of Mental Training with Biofeedback on Performance in Athletes. Hacettepe University Institute of Health Sciences, M.Sc. Thesis in Sport Sciences and Technology Program, Ankara, 2018. The purpose of this study is to investigate the relationship between neural feedback training and the archers' performance. After applying all intervention two groups compared in terms of archery performance. Participants (N=30) were in İzmir Metropolitan Municipality Archery Team (18.33 ± 2.41 years) participated in the study. The two groups were divided into two groups as experiment and control considering the view of the coach. All participants were applied to performance test (2x36=72 arrows) attention test and anxiety inventory and EEG baseline measurement. In addition, EEG-BGB data were obtained. A 20-session DMR augmentation session was performed in the experimental group. After a baseline measurement participants are assessed on and at heir performance test (36x2=72 arrows) whether experimentel group have been improved on their archery performance or not. ANOVA (2x2), t-test, normality test and Kruskal-Wallis test was performed in data analysis. There was no statistically significant difference between the groups in terms of performance results, physical anxiety and self-confidence scores of the CSAI-2, teta, beta values of the EEG-BGB record, and subscale scores of the IVA-2 test (p> 0,05). It was observed that the shot performance scores of the experimental group were higher than the shooting scores of the control group. In addition, cognitive anxiety of pre-test and post-test groups showed that the cognitive anxiety level were lower in the experimental than control group and there was a significant difference between the pretest post-test interaction of the experimental group in the intra-group analyzes and the r[F(1,28)=9,35;p=0,00;n=0,250], [F(1,28)=4,44;p=0,044;n = 0,137] thus, the athlete could focus better and ignore the external factor. In addition, it shows that DMR values in the post test of individuals in the experimental group are higher [F (1,28) = 6,91, p = 0,01; = 0,198]. Increase in DMR values have shown that archers are able to focus attention, and learn to control their own physiology. In the visual focus subscale of the IVA-2 attention test, there was difference between the measurements and groups intercaction is [F(1,28)=8,79; p= 0,006;n = 0,239] A significant difference of between groups indicated that archers can facilitate focusing skill of the during shooting.