Obezite ve anemi ilişkisinin farklı antropometrik yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of anemia and obesity by different anthropometric methods
- Tez No: 516709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Obeziteyi yağ dokusunun insan sağlığında morbidite ve mortaliteye yol açacak kadar artması olarak ifade edebiliriz. Anemi; kandaki kırmızı kan hücrelerinin azalması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; obezlerde aneminin saptanması ve uygulanan diyet müdahalelerinin anemi ve metabolik sendrom kriterleri üzerine olası etkinliğinin farklı antropometrik ölçüm yöntemleri ile birlikte değerlendirilmesidir. Çalışmaya Küçükçekmece Toplum Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam ve Obezite Danışma Birimine başvuran normal, hafif kilolu ve obez tanısı alan 18-65 yaşları arasındaki yetişkin kadınlar alınmıştır. Toplam 186 kadın araştırmanın birinci aşamasına katılmıştır. Katılımcılar BKİ değeri 18,5-24,9 kg/m2, 25-29.9 kg/m2 ve 30 kg/m2'nin üzerinde olacak şekilde üç farklı gruba ayrılmıştır. Ayrıca 2,83-6,6508 ve 6,6509-73 aralıklarına gore iki farklı BRI kategorisine, 0,07-0,0860 m11/6 kg-2/3 ve 0,0861-011 m11/6 kg-2/3 aralıklarını kapsayacak şekilde iki farklı ABSI kategorisine ve 0,01-0,0571 m3/kg ile 0,0572-0,22 m3/kg aralıklarını kapsayacak şekilde iki farklı VAI kategorisine ayrılmıştır. Bu aşamada tüm kadınların biyokimyasal parametrelerine bakılmış, besin tüketim sıklığı ve fiziksel aktivite kaydı alınmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasına katılan 50 kadına kilo kaybına yönelik diyet tedavisi uygulanmıştır. BKİ, BRI, ABSI, VAI ve bel çevresi kıyaslaması yapılarak elde edilen edilen sonuçlara göre; obeziteyi saptamak için kullanılan en güvenilir yöntem olarak BKİ saptanmıştır. Obezite ve aneminin ilişkilendirilmesinde en büyük açıklayıcılığa sahip indeks yine BKİ olarak saptanmıştır. Hem anemik olan grupta hem de anemik olmayan grupta üç ay tedavi sonrasında ağırlık, bel çevresi, BKİ, BRI ve VAI ölçümlerinde anlamlı düzeyde azalma sağlanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as the increase of fat tissue leading unfavorable health results. Besides, anemia is described as the decrease of red blood cells. The aim of this study is determination of anemia on obeses and evaluation of the effect of diet interventions on anemia and metabolic syndrome criteria by different anthropometric measurement methods. The study is conducted with normal, light weight, and obese adult women aged 18-65 consulted to Healthy Living and Obesity Consultancy Unit in Küçükçekmece Public Health Center. Thefirst stage of the study is conducted with 186 women. Participants are divided into three groups according to their BMI as 18.5-24.9 kg/m2, 25-29.9 kg/m2 and over 30kg/m2. Furthermore they are also categorized according to their two different BRI intervals, 2.83-6.6508 and 6.6509-73; two different ABSI intervals, .07-0.0860 m11/6 kg-2/3and 0.0861-0.11m11/6 kg-2/3; and two different VAI intervals 0.01-0.0571 and 0.0572-0.22. At this point, biochemical parameters, food consumption frequency and physical activity of all participants are recorded. A diet treatment is implemented to 50 participants those who attended the second stage of the study devoted to weight loss. According to the results obtained by comparison of BMI, BRI, ABSI and VAI; BMI is the most reliable method for determination of obesity. Furthermore, it is the most explanatory index for correlation of obesity and anemia.