Türk savunma sanayii'nin finansal yapı analizi
Financial structure analysis of Turkish defence industry
  1. Tez No: 516750
  2. Yazar: GÖKHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Dönemi Türk Savunma Sanayii'nin gidişatı ve sektörün finansal durumunun analizi amacıyla kaleme alınmıştır. Bu çalışmada, literatür taramasına büyük ağırlık verilerek, birinci bülümde, Cumhuriyet Dönemi Türk Savunma Sanayii'nin tarihsel gelişimi üzerinde durulup; ilgili sektör firmaları hakkında bilgi verilmiş ve ortaklık yapıları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türk Savunma Sanayii'nde finansman kavramına değinilerek; finansman kaynaklarına yer verilmiştir. Bunun yanında savunma bütçeleri de değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, gün geçtikçe önemi daha iyi anlaşılan Türk Savunma Sanayii'nin ilerlemesi, özellikle kamu ve özel sektör yöneticilerinin farkındalığının artmasının yanında, sektöre verilecek yüklü finansman desteğiyle mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the course of the Turkish defence industry during the Republican period and the financial situation of the sector. In the first chapter of this study, it is focused on the historical development of the Turkish defence industry during the Republican period, some information was given about the related sector companies and the partnership structures were examined by giving great importance to literature survey. In the second chapter, the concept of financing is mentioned in Turkish defence industry and the source of financing are included. In addition, the defence budgets have also been evaluated. As a result, the progress of the Turkish defence industry, whose importance is perceived gradually, will be possible, especially with the increased awareness of the public and private sector managers, as well as with financial support to be given to the sector.