Profesyonel futbolcularda zihinde canlandırma ile öz güven arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between imagery and self-confidence in professional football players
- Tez No: 516757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, profesyonel futbolcularda zihinde canlandırma ile öz güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma grubunu, Türkiye'de 2016-2017 sezonunda Spor Toto Süper Lig, TFF 1. Lig, Spor Toto 2. Lig ve Spor Toto 3. Lig'de her lig kategorisinden 6 takım olmak üzere 24 kulüpte profesyonel olarak futbol oynayan 423 sporcu oluşturmuştur. Çalışma verilerinin elde edilmesinde kişisel bilgi formunun yanı sıra, Hall ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen, Vurgun (2010) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Sporda İmgeleme Ölçeği”ve Akın (2007) tarafından geliştirilen“Öz Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler, araştırmacı tarafından antrenörler yardımıyla yüzyüze anket tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için histogram, çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri kontrol edilmiştir. Bu bağlamda verilerde uç/aykırı değer olmadığı, tüm ifadelere ilişkin çarpıklık ve basıklık değerlerinin -2>…
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between the level of imagery and self-confidence in professional football players. The research group consisted 423 professional football players from 24 football clubs in Spor Toto Super League, TFF 1st League, Spor Toto 2nd League and Spor Toto 3rd League in the 2016-2017 season, Turkey. Six teams have been chosen from each different league category. As data collection tools, in addition to the personal information form,“Sport Imagery Questionnaire”developed by Hall et al. (1998), adapted to Turkish by Vurgun (2010) and“the Self-Confidence Scale”developed by Akın (2007) were used in the current study. The scales were applied by the researcher with the help of their trainer using face-to-face survey technique. The SPSS package program was used for the analysing of data. For the normality of data, histogram, skewness, and kurtosis (-2>…