Controlling the distributed energy resources using smart grid communication technologies
Akıllı şebeke haberleşme teknolojileri kullanılarak dağıtılmış enerji kaynakları kontrolü
  1. Tez No: 516768
  2. Yazar: DERYA BETÜL ÜNSAL ÇELİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AFŞİN KULAKSIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Son yıllarda artan tüketici talepleri, enerji tüketimi oranları ve kontrol gereksinimleri dolayısıyla enerji kaynaklarının ileri teknolojilerle elektrik sistemlerine dağıtılması ve etkili bir haberleşme teknolojisi ile uzaktan kontrol edilmesi gereksinimleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, mevcut elektrik şebekesinin akıllı şebekeye dönüştürülmesinde, daha verimli, daha kullanışlı ve daha güvenilir sistemlerin geliştirilmesi için uzaktan kontrol sağlayabilen yapılar araştırılmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, kontrol gereksinimlerini karşılayabilen haberleşme teknolojileri ve yenilenebilir elektrik kaynaklarının bu sistemlere entegrasyonu incelenmiştir. Güç hatları iletişimi altyapısı ile dağıtılmış enerji kaynakları ve elektrikli araç sistemleri entegreli mikro şebeke sistemi modellenmiş ve tasarlanan yeni sistem Matlab Simulink ile simüle edilmiştir. Farklı tasarım yapısına sahip mikro şebekeler için, iletilen enerjinin kalitesi, simülasyon sonuçları alınarak incelenmiştir. Ayrıca, dağıtılmış enerji kaynaklarının uygulanabilirliği, doğrusal olmayan yük baralarına olan mesafelerine göre, güç kalitesine olan etkileri dikkate alınarak gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, dağıtılmış enerji kaynaklarının gücünün artırılması, sistemin gerilim ve güç kalitesi indekslerini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, consumer demand, energy consumption rates, and control requirements have increased. This necessitates the control of electrical systems remotely with communication system by advanced technologies which have distributed energy resources. Therefore, transforming the existing electrical grid into the smart grid requires remote control for the development of more efficient, more convenient and more reliable systems and its structures are being researched. In this thesis, communication structures used in control requirements and integration of renewable electrical sources are examined. Then, micro grid system model is designed which is used with power line communication infrastructure, distributed energy resources, and electric vehicles system and the overall system is simulated by Matlab Simulink. Photovoltaics technology is integrated as distributed resources and the simulation results are examined for the quality of transmitted energy in different situations of the micro grid. Besides, the applicability of the distributed resources considering power quality is observed when placed near to non-linear load buses. Besides, the increased power of distributed resources has improved both the system's voltage and its power quality indices.