Comparison of established sampling methods for annual Industry and service statistics survey by TURKSTAT
TÜİK yıllık iş istatistikleri sanayi ve hizmet araştırması verileri için oluşturulan örnekleme yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 516769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALPAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri, ülkemizdeki ekonomik yapıdaki değişiklikleri ortaya koymak için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan en büyük araştırmalardan biridir. Bu araştırmada tamsayım ve örnekleme yöntemleri bir arada kullanılmaktadır. Son yıllarda bu araştırma için idari kayıtların kullanılması yönünde çalışmalar yapılsa da, idari kayıtlardan derlenen bilginin, bu çalışmadan elde edilecek bilgiyi sağlayamayabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri araştırmasının hacminin küçültülmesine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri araştırmasının tamsayım ile yapılan kısmı için örnekleme metodu önermek ve önerilen metotları karşılaştırmak için yapılmıştır. İlk aşamada tabakalı örnekleme kullanılmıştır. Tabakalar içinde ise poisson, sistematik ve basit rastgele örnekleme birlikte kullanılmıştır. Elde edilen tahminler gerçek değerlere oldukça yakın bulunmuştur. En yakın tahminler ve en küçük varyanslar poisson ve basit rastgele örnekleme metotlarının birlikte kullanılmasından elde edilmiştir. Ayrıca coğrafi bölgeler bazında daha ayrıntılı tahmin üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Annual Industry and Service Statistics is one of the largest surveys that aimed to determine changes in economic structure in Turkey conducted by Turkish Statistical Institute. Full enumeration and sampling methods are used together for this survey. Recently there are some studies about using administrative sources for this survey but may not satisfy the information needed. So, it is believed that sampling may decrease the size of the survey. In this thesis, we suggest a sampling scheme for the full enumeration part of Annual Industry and Service Statistics, and comparing the suggested methods. Stratified sampling uses the first step. Poisson sampling, systematic and simple random sampling are used in strata. The estimations obtained from using with sampling methods are very close to real values. The closest estimations and smallest variances are calculated by poisson and simple random sampling methods using together. Also, estimations are given more detailed based on geographical regions.