Entelektüel sermaye ve büyük ölçekli işletmelerin katma değerine etkisi: Türkiye'de bir araştırma
The effect of intellectual capital and large scale business to value added: A study in Turkey
- Tez No: 516770
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Sanayi ötesi toplumda bilgi ve teknolojinin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bilgiye bağlı unsurlar işletmelerde mal ve hizmet üretimini önemli derecede etkilemektedir. İşletmelerin geçmişten gelen tüm bilgi ve becerilerinin toplamı olarak tanımlanan entelektüel sermaye, günümüzde tüm organizasyonlar için belirleyici üretim faktörü konumundadır. Dünyada son otuz yıllık süreçte önemi ve etkisi tartışılan entelektüel sermaye, Türkiye'deki işletmeler için de son derece önemlidir. Bu kapsamda, özellikle katma değer oluşturma anlamında entelektüel sermayenin önemi incelenmeli ve bu konuda her sektörde araştırmalar yapılmalıdır. Entelektüel sermayenin işletmelerdeki katma değere ve performansa olan etkilerini inceleyen bu çalışmada Türkiye'deki büyük ölçekli kimya sektörü işletmeleri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında kimya sektörü işletmelerinin 2006 – 2016 yılları arasındaki on yıllık dönemlerine ait mali ve finansal verileri incelenmiştir. Söz konusu işletmelerin entelektüel sermaye hesaplamasında“Entelektüel Katma Değer Katsayısı”yönteminden yararlanılmıştır. İşletmelerin ekonomik katma değer, verimlilik, büyüme, karlılık ve aktif devir hızı gibi performans göstergeleri ile entelektüel sermaye katsayıları arasındaki istatistiksel ilişkiler test edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda; katma değer, karlılık ve verimlilik parametreleri ile entelektüel sermaye katsayısı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge and technology in knowledge society is an indisputable truth. The factors related to the information affect the production of goods and services significantly in business. The intellectual capital, described as the sum of all the knowledge and skills of businesses coming from the past, is the determinant factor of production for all organizations nowadays. The intellectual capital, which has been discussed its influence and importance in the last thirty years in the world, is also highly important for businesses in Turkey. In this context, the importance of intellectual capital should be examined and researchs should be carried out in every sector on this subject, especially in the sense of forming value added. Large-scale chemical industry businesses in Turkey were discussed in this study that examines the effects of intellectual capital on the value-added and performance of businesses. The financial data of the chemical sector businesses were examined which belongs to the ten years between 2006-2016, in the scope the study.“Intellectual Value Added Coefficient”method was used in the calculation of intellectual capital of mentioned businesses. The statistical relationships between performance indicators such as economic value added productivity, growth, profitability and asset turnover of the businesses with the intellectual capital coefficients have been tested. As a result of the analysis, significant relationships between value added, profitability and productivity parameters and intellectual capital coefficient were determined.