İlaç politikalarının bireylerin ilaç kullanma davranışları üzerine etkisi
The effect of the drug policies on the drug use behaviours of individuals
  1. Tez No: 516787
  2. Yazar: MUSTAFA ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İlaç, insanların sağlıklı yaşam sürmelerini ve hastalıklardan kurtulmalarını sağlayan en önemli maddelerden biridir. Bu nedenle dünyada ilaç endüstrisi kayda değer biçimde büyümekte ve gelişmektedir. Endüstrinin büyümesinin yanı sıra en büyük ilaç alıcısı olan kamu, ilaç harcamalarını azaltmak ve sosyal refahı sağlamak amacıyla birçok politika uygulamaktadır. Bu politikaların bireylerin ilaç kullanma davranışını nasıl etkilediği bilinmemektedir. Bu çalışmada, toplumun ilaç politikaları bilgi düzeyi ve ilaç politikalarının bireylerin ilaç kullanım davranışını nasıl etkilediği ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak araştırmada veri toplamak için nicel veri toplama yöntemi olan anket uygulanmıştır. Sağlık Bakanlığının yatan hastalara yönelik uyguladığı anket, yapılan literatür çalışması ve uzman görüşü neticesinde revize edilmiştir. Anket soruları Isparta ilinde 18 yaş üstü bireyler arasından seçilen 400 kişiye uygulanmıştır. Ulaşılan veriler SPSS v23.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar arasında en az bilinen ilaç politikasının referans fiyat uygulaması, en fazla bilinen politikanın ise muayene katılım payı olduğu görülmüştür. Uygulanan politikaların yanı sıra bireylerinde ilaç fiyatlarını önemsedikleri saptanmıştır. Ancak bu duruma rağmen halkın jenerik ilaçlardan uzak durduğu görülmüştür. Bireyler her ne kadar hekime muayene olmadan ilaç almadıklarını belirtseler de ağrı kesici ihtiyaçları olduğunda ilacı reçetesiz olarak eczaneden temin ettikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler neticesinde Sağlık Bakanlığına, halka yönelik uygulanan ve halkı ilgilendiren her türlü politikanın ya da uygulamanın bireyler tarafından öğrenilmesi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug is one of the most important substances which helps the human beings have healthy life and which protects them from very serious diseases. Therefore, drug industry is remerkably growing and improving. Besides the growth of the industry, the public the largest drug buyers, implement a number of policies to reduce drug expense and provide social welfare. It is unknown how these policies effect the behavior of drug users. This study measures; the knowledge of the level of public's drug policies and how the drug policies affect the use of drug. To have datas in this research a quantitative questionnaire, which is used for the people hospitalized in state. Hospitals by the Ministry of Health, is reserved after works on other research papers and also after getting the views of experts in this market. Then it is applied to a selected group of 400 youngsters in Isparta who are 18 and above. The data were analyzed in the SPSS v23.0 program. According to the results of the research the group knows the reference price implementation the least, but they know the inspction share the most. Besides these policies, it is obviously seen that individuals attach importance to the drug prices. In spite of this it is also seen that puclics avoids the jeneric drugs. Although individuals declare that they don't use drugs without doctor precsriotions, it is very clearly understood that they get pain killers from pharmacies without prescriptions. As a result of the data obtained, it is recommended to the Ministry of Health to carry out various studies in order to increase the awareness and awareness of all kinds of policies or practices which are applied to the public and which are related to the public.