Minik TEMA eğitim programı uygulanan ve uygulanmayan okul öncesi öğrencilerinin çevreye yönelik tutumları
Minik TEMA education program applied and not applicable preschool students environmental releases
  1. Tez No: 516825
  2. Yazar: ÖZNUR EMSAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU NİSA ÜNALDI CORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada okul öncesi 60-72 ay dönemdeki çocukların çevreye karşı tutumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çocuklara yönelik olan“Çocuklar İçin Çevresel Tutum Ölçeği (Children's Environmental Attitudes Scale)”okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocuklara uygulanıp Minik TEMA programının çevreye yönelik tutumlarına etkisini belirlemede kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 Eğitim öğretim yılında Mersin ili Mut ilçesinde iki anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 60-72 ay grubunda öğrenim görmekte olan, deney ve kontrol gruplarından oluşmak üzere toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Eğitim programının uygulanmasında deney grubunda 25, kontrol grubunda 25 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Minik TEMA eğitim programı deney grubuna uygulanırken, kontrol grubuna Minik TEMA eğitim programı uygulanmamıştır. Araştırma nicel bir çalışma olup, ön test son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çocuklar İçin Çevresel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeğin; geçerlik-güvenirlik sonucu iç tutarlılık güvenirliği =.78 olarak belirtilmiştir (Kalburan-Cevher, 2009: 64). Çocuklar İçin Tutum Ölçeği ön test ve son test olarak iki gruba da uygulanmış, elde edilen veriler SPSS 23 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the attitudes of the children between the ages of 60-72 months before the preschool. For this purpose,“Children's Environmental Attitudes Scale”was applied to 60-72 month old children who are in pre-school education and used to determine the effect of the Minik TEMA program on the environment. The research was carried out in two kindergartens in the province of Mut in the province of Mersin in 2017-2018 academic year. The study group consists of 50 students consisting of experimental and control groups who are studying in groups of 60-72 months. In the implementation of the training program, 25 children in the experimental group and 25 children in the control group were included in the study. When the Minik TEMA training program was applied to the experimental group, the Minik TEMA training program was not applied to the control group. The study was a quantitative study, with pre-test post-test using an unequal control group semi-experimental design. Environmental Attitude Scale for Children was used as data collection tool in the study. The scale used; The reliability of the internal consistency as a result of reliability and validity is indicated as =.78 (Kalburan-Cevher, 2009: 64). The Attitude Scale for Children was applied to two groups as pre-test and post-test, and the obtained data were statistically analyzed using SPSS 23 program.