KOBİ'lerde kurumsallaşmanın yatırımla ilişkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship of institutionalization and investment in small and medium enterprices
  1. Tez No: 516830
  2. Yazar: YAKUP İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜNYAMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki ĠĢletmeler (KOBĠ'ler) esnek üretim kabiliyetleri, uyum yetenekleri ve dinamik kuruluĢ olma özellikleriyle ekonominin lokomotifleridir. KOBĠ'ler ekonomik açıdan olduğu kadar sosyal açıdan da çok önemlidir. Ġstihdama olan katkıları ve orta sınıf karakterleriyle sosyal geçiĢi kolaylaĢtırıcı etkisi, toplumsal barıĢa da katkı sağlamaktadır. KOBĠ'ler için yatırım kararları, gelecekteki durumlarını belirleyecek olan hayati öneme sahip kararlardır. Doğru alınmıĢ yatırım kararları iĢletmelerin piyasadaki rekabet güçlerini arttırmaktadır. Yatırım harcamalarından beklenen verimin elde edilmesi hem iĢletmelerin iktisadi baĢarısını hem de Türkiye ekonomisinin genel refah düzeyini arttırmaktadır. ĠĢletmeler, ulusal veya uluslararası pazarlardan ziyade rekabet ortamının sınırlı olduğu yerel pazarlarda faaliyet gösterdiklerinde, kiĢiye dayalı yönetimsel anlayıĢı benimsemekte ve bu anlayıĢla karar alma mekanizmalarını hayata geçirmektedir. ĠĢletmelerin pazarını geniĢletmesi durumunda, rekabet çevresi değiĢmekte, mali durumu, insan kaynağı ve üretim yönetimi ile ilgili konular karmaĢıklaĢmakta ve bu yönetim anlayıĢı ve karar alma mekanizmasıyla istediği ölçüde baĢarı elde etmesi, hatta hayatta kalması zorlaĢmaktadır. Bu durum iĢletmelerin sistematik hareket etmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu ihtiyaçlar ve zorunluluklar günümüz iĢletmeciliğinde“KurumsallaĢma”kavramının önemini ortaya koymaktadır. Yapılan tez çalıĢması ile iĢletmeler için önemli olan“yatırım”ve“kurumsallaĢma”kavramlarının iliĢkisi araĢtırılmıĢtır. Bu kapsamda Ankara ilindeki KOBĠ‟ler‟den anket yoluyla veriler toplanmıĢtır. Bu veriler, istatistik programı olan SPSS 22 ile değerlendirilerek elde edilen bulgular incelenmiĢ ve yorumlanmıĢtır. Yapılan çalıĢma ile, KOBĠ‟lerde kurumsallaĢmayı belirleyen kriterlerin; yatırım yapma nedenleri, yatırım yapılan alan ve yatırımların değerlendirme yöntemleri ile iliĢkisi olduğu sonucuna varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
SME Small and Medium Scale Enterprises (SMEs) are the locomotive of the economy with their flexible production ability, adaptability, and dynamic corporation features. SMEs are as important economically as they are socially important. The facilitative impact of social passing by contributions to employment and middle-class characteristics is also contributed to the social peace. The investment decisions for SMEs, are the decisions which has vital important and will determined the situation in the future. The investment decisions given right are increasing the competitive power of the corporations in the market. Obtaining the expected yield from investment spending are increasing both economic success of the corporations and general welfare level of Turkey economy. The corporations are adopted the personally-based management approach and actualize the decision making mechanism by this approach when these are in service in the domestic markets which competition environment is limited rather than national and international markets. In case of the corporations are extended their market, their competition environment are changed, the matters with regard to financial situation, human resource, and production management are get more complicated, and getting success requested and keep in service are getting difficult by this management approach and decision making mechanism. This situation are discovered that the corporations have to be act systematical. All these needs and necessities are presented the importance of the“Institutionalization”concept at recent management. The relationship between the“investment”and“institutionalization”concepts, which are important for corporations, has been investigated by this thesis study. Within this concept, the data are collected by questionnaire study from the SMEs located at Ankara province. These data was evaluated by statistics program SPSS 22 and obtained findings are examinated and interpreted. By performed study, it was concluded that the criteria determines the Institutionalization in the SMEs are in relation with investment reasons, invested area, and evaluation method of the investments.