Smyrna agorası mozaikli yapı ve seramikleri
Building with mosaics and ceramics findings in Smyrnaean agora
- Tez No: 516829
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Antik dönemin Ionia bölgesinde önemli bir kent olan Smyrna, kent merkezinde konumlandırılan Agora ile antik çağdan beri dikkat çekmiştir. Smyrna kentinde ilk kazı çalışmaları 1932-1941 yılları arasında Müze Müdürü Selahattin Kantar ve Rudolf Naumann tarafından başlatılmıştır. Bu kazı çalışmaları yalnızca Agora ile sınırlı kalmıştır. 1996 yılına gelindiğinde kentte kazılar yeniden aktif hale gelmiştir. Ancak bu kazılar da yine Agora ile sınırlı kalmıştır. 2007 yılı itibariyle İzmir'deki arkeolojik çalışmalar Smyrna'nın diğer arkeolojik alanlarına yayılırken Agora yine yoğunluklu olarak çalışmaların odaklandığı alan olmuştur. Bu çalışmalar sonucu Agora, bizlere farklı dönemlere ait birçok özellik sunmuştur. Hellenistik, Roma ve Erken Bizans Dönemlerinde aktif olarak işlev görmüş Agora'nın, Batı Portikosu dışında kuzeyindeki Bazilika yapısı ortaya çıkarıldığı gibi hemen batısında kendisi ile ilişkili Bouleuterion ve Mozaikli yapılarla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Smyrna Agorası Mozaikli Yapısı'ndan elde edilen buluntular, kentin ve oldukça geniş olan Agora'nın çok katmanlı bir yerleşim dokusuna sahip olması sebebiyle dönemsel olarak çeşitlilik göstermiştir. Bu sebeple yapı üzerinde tarihsel açıdan kesinlik sağlayan tabakalara ulaşılamamıştır. Elde edilen seramik buluntuları, karşılaştırma yöntemi ile değerlendirilmiş ve tarihlendirilmiştir. Yapı'nın İS. 2. yüzyılın sonlarında inşa edildiği bilgisiyle, tez kapsamı içinde Mozaikli Yapı kazı çalışmalarında elde edilmiş Roma Dönemi seramikleri incelenmiştir. İncelenen seramik grupları içinde Roma Dönemi'nde özellikle servis amaçlı kullanılmış olan Terra Sigillata ve Geç Roma kırmızı astarlı seramikleri önem taşımaktadır. Bununla birlikte pişirme kapları, servis/sofra kapları ve diğer seramik formları da detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Smyrna city, which is an important city in the Ion region of antiquity, has been attracting attention since ancient times with its agora structure located in the city center. The first excavations in the town of Smyrna were initiated by the Director of Museum Selahattin Kantar and Rudolf Naumann between 1932 and 1941. These excavations were limited to Agora only. In 1996, the excavations in the city became active again. However, these excavations were also limited to the Agora. As of 2007, excavation works are still continuing. The result of these studies, Agora, presented us with many features from different periods. The Agora, which had been actively functioning in the Hellenistic, Roman, and Early Byzantine periods, was found to be connected to Bouleuterion and Mosaic buildings related to itself just west of the Basilica structure to the north of West Porticos. The finds obtained from the Smyrna Agora Mosaic Structure have periodically varied because the city and the rather large Agora have a multi-layered settlement texture. For this reason, the strata that provide historical certainty on the structure could not be reached. The obtained ceramic finds were evaluated and dated by comparison method. Structure's by the knowledge that it was built in the end of the 2nd century, the Roman period ceramics obtained during the excavations of the mosaic structure were investigated within the scope of the thesis. Among the ceramic groups studied, Terra Sigillata and Late Roman red slipped ceramics, which have been used for service in the Roman period, are of particular importance. However, cooking ware, serving / tableware and other forms of ceramics have been dealt with in detail.