Otistik ve normal çocuğu olan anne-babaların evlilik uyumlarını algılamaları ve bazı değişkenler bakımından karşılaştırılması
The Comparison of parents of autistic and normal children regarding perception of marital adjustment and other variables
  1. Tez No: 51684
  2. Yazar: F.BETÜL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırmada otistik ve normal çocuğa sahip annelerin evlilik uyumlarını algılamaları; otistik ve normal çocuğa sahip babaların evlilik uyumlarını algılamaları karşılaştırılmıştır. Ayrıca otistik ve normal çocuğa sahip anne-babalar, durumluk-sürekli kaygı ve depresyon bakımından da karşılaştırılmışlardır. Araştırma grubunu Ankara Üniversitesi Otistik Çocuklar Tanı, Tedavi, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde“otistik bozukluk”tanısı almış çocukların anne-babaları ile bunlarla demografik bakımdan benzer özelliklere sahip normal çocukların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırma gruplarının herbirinde 20 çift bulunmaktadır. Böylece araştırmaya toplam 40 çift (80 kişi) katılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgi Formları, Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Otistik ve normal çocuğa sahip annelerin; otistik ve normal çocuğa sahip babaların Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları puanlar t testi ile karşılaştırılmıştır. 92Otistik ve normal çocuğa sahip anne-babalarm Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği'nden aldıkları puanların karşılaştırılmasında 2x2'lik Son Faktörde Tekrar Ölçümlü Varyans Analizi Tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, şu sonuçlar elde edilmiştir: Otistik çocuğa sahip anneler, Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği'nin yalnızca“güvenilebilirlik”alt boyutunda normal çocuğa sahip annelere göre daha yüksek puan almışlardır. Otistik çocuğa sahip babalar, Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği'nin yalnızca“kopukluk”alt boyutunda normal çocuğa sahip babalara göre daha düşük puan almışlardır. Bu ölçeğin“güvenilebilirlik”ve“kopukluk”alt boyutundaki sonuçlar dikkate alındığında, otistik çocukların anne ve babalarının evlilik uyumuna ilişkin algılarının, normal çocuğa sahip anne ve babalara göre daha olumlu olduğu düşünülmektedir. Otistik çocuğa sahip anne-babalarm durumluk-sürekli kaygı ve depresyonları, normal çocuğa sahip anne-babalara göre daha yüksek bulunmuştur. Bu sonuçları, özürlü bir çocuğun anne-babası olmanın getirdiği zorluklara bağlamak olası görünmektedir. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study compares the perception of marital adjustment of mothers of autistic and normal children to that of fathers of autistic and normal children. Also parents of autistic and normal children have also been compared in relation to state-trait anxiety and depression. The study group comprises of parents of children who have been diagnosed as“autistic disorder”at the Center for Diagnosis, Treatment and Research of Autistic Children and parents of normal children who have similar demographic features to the parents of autistic children. Both groups include 20 couples thus reaching a total of 40 couples (80 subjects). Information Forms designed by the author, Birtchnell Partner Evaluation Scale, State-Trait Anxiety Inventory and Beck Depression Inventory have been used as the tools of this study. Birtchnell Partner Evaluation Scale scores of mothers of autistic and normal children and fathers of autistic and normal children have been compared using the t Test. Subjects' State-Trait Anxiety Inventory and Beck Depression Inventory scores have been compared, using Analysis of Variance. 94The following results have been obtained: Mothers of autistic children have scored higher than mothers of normal children only in the“dependability”subscale of the Birtchnell Partner Evaluation Scale. Fathers of autistic children have scored lower than fathers of normal children only in the“detachment”subscale of the Birtchnell Partner Evaluation Scale. The subscales of“dependability”and“detechment”is considered, perceptions of marital adjustment of mothers and fathers of autistic children seem more positive compared to that of mothers and fathers of normal children. Parents of autistic children have obtained higher state-trait anxiety and depression scores in comparison to those of normal children. These results are thought to be related to the difficulties in raising a disabled child. 95