Recovering memories and reconstructing realities: Magical realism and Kazuo İshiguro's The Buried Giant
Hatıraları yeniden kurtarmak ve gerçekleri yeniden inşaa etmek: Büyülü gerçekçilik ve Kazuo Ishiguro'nun Gömülü Dev'i
  1. Tez No: 516869
  2. Yazar: ÖZGÜR ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYSAR TANİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Kazuo Ishiguro'nun Gömülü Dev'indeki büyülü gerçekçi özellikleri irdelemek ve büyülü gerçekçi unsurların sebep olduğu bellek yitimini incelemektir. Büyülü gerçekçilik dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok yazar tarafından kullanılan edebi bir türdür ve kısaca fantastik öğelerin mümkün olmakla birlikte gerçekçi bir şekilde sunulduğu bir anlatı tarzıdır. Büyülü gerçekçi özellik gösteren metinlerde tüm doğaüstü öğeler gerçekmiş gibi ya da sıradan bir günde karşılaşılabilirmiş gibi aktarılır. Böylelikle, büyülü gerçekçilik bellek gibi tartışmalı temaları işlemek isteyen yazarlar için kullanışlı bir edebi tür haline geldi çünkü bu yazarlar doğaüstü unsurların yardımıyla bu temaların tartışmalı doğalarını sarsabildiler. Ishiguro da Gömülü Dev'de insanların belleklerinin büyülü bir sis ile silindiği bir dünya kurgulayarak belleğin tartışmalı dünyasını ele almıştır. Romanda, Ishiguro oğullarını bulmak için yollara düşen yaşlı çift Axl ve Beatrice'in hikâyelerini anlatır. Yaşlı çift dişi ejderha Querig'in nefesine yapılan büyü yüzünden oğullarının nereye ve neden gittiğini hatırlayamazlar. Bu büyü sadece Axl ve Beatrice gibi bireyleri etkilemenin yanı sıra önceki düşmanlığı ve nefreti silerek iki etnik grubu da etkisi altına alır. Bu bağlamda, bu tez büyülü gerçekçiliğin teorik altyapısını vererek romandaki büyülü gerçekçi özellikleri incelemeyi ve büyülü gerçekçi unsurların sebep olduğu bellek yitiminin etkilerini irdelemeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the magical realist features of Kazuo Ishiguro's The Buried Giant and to analyse the effects of memory loss caused by magical realist elements. Magical realism is a literary genre which has been used by many writers around the world and it can be defined shortly as a genre of narrative fiction in which fantastical things are treated not just as possible but also as realistic. In the texts featuring magical realism, all supernatural events are presented with a matter of fact tone or as if they could be encountered on an ordinary day. Thus, it has become a convenient genre for the writers who aim to focus on problematic themes such as memory since those writers can easily undermine their problematic nature with the help of supernatural elements. In The Buried Giant, Ishiguro touches upon this problematic nature of memory by fictionalising a world where people's memories are erased by a magical mist, which is magical. In the novel, Ishiguro tells the reader the journey of an old couple, Axl and Beatrice, who set out on their journey to find their son. The old couple cannot remember where and why their son has gone because of the magic which is casted over Querig's breath. This magic exercises control over not only individuals such as Axl and Beatrice, but also the two ethnic groups, the Saxons and the Britons, by erasing the former enmity and hatred between them. In this regard, containing theoretical background of magical realism, this study aims to analyse the magical realist elements of the novel and to examine the effects of memory loss, caused by magical realist elements, on individuals and societies.