The grotesque space: Grotesque bodies and identities in wonderlands
Grotesk uzam: Harikalar diyarındaki Grotesk beden ve kimlikler
  1. Tez No: 516870
  2. Yazar: ÇAKIR CEYLİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
'Harikalar diyarı' kavramı sonsuz olanak, akış ve değişimi içinde barındırdığından hayal gücünün ilk ışıklarından itibaren insanları peşinden sürüklemiştir. Bu tez, bu özelliklerden dolayı harika diyarlarının beden ve kimliklerin akışı için açık bir alan sağlayan 'grotesk uzamlar' olduklarını ve böylece gerçek olarak addettiğimiz dünyanın sınırlarının, hegemonik güçlerinin ve standartlarının aşılmasını sağladıklarını öne sürmektedir. Lewis Carroll'ın Alice's Adventures in Wonderland adlı eseri, James Matthew Barrie'nin Peter and Wendy adlı eseri ve Rudyard Kipling'in The Jungle Book adlı eseri bu önerinin ışığında incelenerek bu eserlerdeki grotesk uzamların düzen bozucu etkileriyle 'yüzyıl sonu' geçişinde Viktorya İngilteresi toplumunun ve aynı zamanda çağdaş dönemin sosyal ve politik kurumlarına, standartlarına ve dekadansına karşı koydukları kanıtlanmaktadır. Birinci bölümde groteskin yenileyici ve düzen bozucu etkisini gözler önüne sermek için grotesk kavramının tarihi, grotesk beden üzerine oluşturulmuş kuramlar ve bunlarla bağlantılı kimlik oluşumuyla ilgili kuramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde groteskle ilgili kuramlarla mekansal kuramlar bağdaştırılmakta ve hayal ürünü olan edebi dünyalar olarak harikalar diyarlarının beden ve kimlikler üzerinde değişim yaratan aktif yapıları ve çoğulluğa, melezliğe yatkınlıklarından dolayı grotesk uzamlara verilebilecek en uygun örnekler oldukları savunulmaktadır. Üçüncü bölümdeyse 'yüzyıl sonu' edebiyatından üç harikalar diyarı örneği incelenmekte ve harikalar diyarlarının yer, kimlik, beden sınırlarını esnetme kapasitelerinden yola çıkılarak grotesk uzamların 'gerçek' varsaydığımız dünyanın kuralları üzerindeki yıkıcı etkisi kanıtlanmaktadır. Bu tez, groteskin etkisinin çoğul kimlikleri, beden ve yer değişimlerini kucaklayan aktif ve dönüştürücü uzamlar yarattığını öne sürmektedir. Grotesk uzamlar 'gerçek' sayılan dünyanın standartları tarafından beden, kimlik ve yerler için çizilen sınırları ve oluşturulan çağrışımları aşmaktadır. Mekansallık kuramları bağlamında seçilen eserlerin dönemlerini nasıl aştıkları kanıtlanmakta ve harikalar diyarlarının çeşitlilik ve çoğulluğu desteklemesinden dolayı edebiyat için zamansız uzamlar olarak kalmaya devam edeceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of wonderland has dragged many down rabbit holes and through secret doors since dreams and imagination first sparkled due to their inclusion of diversity, transformation and endless possibilities.This thesis proposes that wonderlands are grotesque spaces that provide open spaces for the flow in bodies and identities due to these features, thusly leading to theliberation from and transgression of the boundaries, hegemonic powers and norms of the 'real-world.' Lewis Carroll's Alice's Adventures in Wonderland, James Matthew Barrie's Peter and Wendy and Rudyard Kipling's The Jungle Book are analysed in the light of this claim to prove that the disruptive and transgressive effect of the grotesque spaces in these works challenge the social and political institutions, norms, decadence, and hypocrisyof theVictorian society in fin-de-siècle, as well as those of the contemporary era. In the first chapter, the background of the concept of the grotesque and theories of the grotesque body, as well as related theories of identity formation are presented in order to reveal the rejuvenating and transgressive effect of the grotesque. The second chapter relates the theories on the grotesque to theories on spatiality, and claims that wonderlands, as imagined literary worlds, are the ultimate examples for grotesque spaces with their active feature that alters the bodies and identities of the individuals they house, and their tendency towards multiples and hybridity. In the third chapter, three examples of wonderlands from fin-de-siècle literature are analysed to prove the disruptive effect of grotesque spaces on the norms and rules of 'real-world' places through their capacity to flex territories of places, identities and bodies. This thesis suggests that the power of the grotesque creates active and transformative spaces that embrace the multiplicity of identities, along with the transformation of bodies and places. Grotesque spacestransgressthe connotations ofand boundaries framed for bodies, identities andplacesby the norms of the 'real-world.' The selected novels are examined in relation to spatiality to prove how they disrupt and challenge their era, as well as to suggest that wonderlands will remain as timeless spaces for literature due to their support of diversity and multiplicity.