5 yaş çocuklarında görülen davranış problemleri ile annelerin çocuklarına uyguladıkları disiplin yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of relationship between the discipline methods which mothers implement to their children and the behavioral problems that are observed at five-aged children.
- Tez No: 388187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, 5 yaşında çocuğu olan annelerin çocuklarına uyguladıkları disiplin yöntemleri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2012-2013 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin merkez ilçelerinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden çocuklardan orantılı tabakalama örnekleme yöntemi ile seçilen 359 çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla; araştırmacı tarafından geliştirilen anne-babalara ve çocuğa yönelik bilgileri içeren“Genel Bilgi Formu”, annelerin tutumunu belirlemek amacıyla Demir ve Şendil tarafından geliştirilen (2007)“Ebeveyn Tutum Ölçeği”ve çocukların problem davranışlarını taramak için Kaner ve Büyüköztürk tarafından geliştirilen (2008)“Yenilenmiş Davranış Problemleri Kontrol Listesi”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için yapılan normallik testi sonucunda, gruplar arasında farklılık incelenirken ikili gruplarda normal dağılmayan değişkenlerde Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplarda ise normal dağılmayan değişkenlerde Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiye korelasyon analizi ile bakılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmış olup, p0,05 olması durumunda ise anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; anne tutumları ile 5 yaş çocuklarının davranış problemleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted for the purpose of observing the relationship between the methods of discipline mothers having 5-year old children enforce on their kids and the behavioral problems of children. In order to achieve this purpose, the relational screening model has been used. The sample of the research consists of 359 children and their mothers selected by the proportional layered sampling technique from among children continuing to go to independent playschools located in the central districts of the city of Ankara during the 2012-2013 academic year. A“General Information Form”entailing information on the mothers, fathers and children for the purpose of gathering data, a“Parents Attitude Scale”with the intent of determining the attitude of the mothers, and a“Check List of Behavioral Problems”in order to scan the problematic behaviors of children have been used. The data gathered in the research have been analyzed by using an SPSS 20.0 package program. Distributions of frequency and percentage have been used in the analysis of the data obtained. While variation has been observed between groups as a result of the normality test, the Mann-Whitney U Test has been used for the variables not distributed normally in groups of two. As for groups more than two, the Bonferroni corrected Kruskal-Wallis H Test has been used for the variables not distributed normally. Moreover, the relationship between variables has been approached through a correlation analysis. Using 0.05 for the significance level, it has been indicated that if p0.05 there is no significant difference. As a result of the analyses made, the conclusion has been reached that a significant relationship exists between the attitudes of mothers and the behavioral problems of 5-year old children, that behavioral problems decrease as democratic attitude increases, and that behavioral problems increase as authoritarian and overprotective attitudes increase. It has been observed that there is a negative relationship between the Democratic score and the total score of Behavioral Problems along with the Conduct Disorder score and scores of Problems of Concentration-Naïveté; that as the Democratic score increases, the total score of Behavioral Problems, the Conduct Disorder score and the scores of Problems of Concentration-Naïveté decrease. Furthermore, it has been seen that there is a positive relationship between the Authoritarian score and score of Over Protectiveness and total score of Behavioral Problems along with the scores of Anxiety-Withdrawnness, Psychotic Behavior and Motor Tension-Extremism; that as the Authoritarian score and score of Over Protectiveness increase, the total score of Behavioral Problems and the scores of Anxiety-Withdrawnness, Psychotic Behavior and Motor Tension-Extremism also increase. The finding has been obtained that the problematic behaviors of the children show difference according to their gender, that male children have more behavioral problems than female children (P0.05). Also, it has been determined that problematic behaviors show variation based on the educational status, working condition and job of the mother, the educational status and job of the father, the situation of togetherness of the family, the situation of the mother receiving help while raising the child, the time the mother spends with the child, the method of discipline the family used on the mother when she was a child and her experiences according to the central district variable.