Türkiye'de yenilenebilir enerji potansiyeli ve ekonomik gelişmeye katkısı
Renewable energy potential and its contribution to economical development in Turkey
  1. Tez No: 516905
  2. Yazar: AYDIN OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji, nasıl ki insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel ihtiyaçlarından birini oluşturuyorsa aynı şekilde ülkeler içinde gelişmişliğin ve refah düzeylerini gösteren önemli bir gösterge haline gelmiştir. Her geçen gün fosil yakıtların azalması, istikrarsız fiyatlanmaları ve çevreye verdiği zararların artmasıyla ülkeler yenilenebilir enerji politikaları oluşturmaya başlamıştır. Türkiye'nin fosil yakıt rezervlerinin kendi enerji ihtiyacını karşılayamaması, ekonomik büyümesine bağlı olarak enerjide dışa bağımlılığını arttırmaktadır. Bu nedenle Uluslararası Sözleşmelere taraf olan Türkiye, fosil yakıta dayalı kalkınma politikasından, yenilenebilir enerji ile kalkınma politikasına geçme yükümlülüğü altına girmiştir. Bu çalışmamızda dünyadaki ve Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynaklarının rezervleri kullanım durumları detaylı olarak ele alınmış, Türkiye'nin ve yenilenebilir enerji de başat konumunda olan ülkelerin enerji politikaları değerlendirilmiştir. Daha sonra Türkiye'deki ekonomik büyüme ve yenilenebilir enerji üretimi arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as energy is one of the basic needs for people to survive, it has also become an important indicator of the progress and prosperity levels within the countries. As each day fossil fuels are decreasing, their prices are unstable, and their damage to environment is increasing, countries are beginning to create renewable energy policies. As fossil fuel reserves of Turkey can not meet its own needs, it increases the dependence on foreign energy related with economic growth. Therefore, Turkey, which is party to International Covenants, has become under the obligation to pass renewable energy development policies from the fossil fuel-based development policy. In this study, reserves and usage situation of renewable energy sources in Turkey and in the World were discussed in detail, energy policies of Turkey and the country that is the main actor in the position of renewable energy are evaluated. Then the causal relationship between economic growth and renewable energy production in Turkey were examined.