1975-1995 arasında Türk tiyatrosunda aydın olgusu
The Concept of intellectual in Turkish theater (1975-1995)
  1. Tez No: 51692
  2. Yazar: B. BELİZ GÜÇBİLMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Aydın kavramının tanımını yapmak, sözcüğün çok boyutlu olması nedeniyle sorunlar yaratmaktadır ve türkçe'de bu anlamda bir karmaşa yaşanmaktadır. 'Aydın' ve 'entellektüel' bugüne dek, defalarca, pek çok düşünür tarafından tanımlanmış ve kavramın farklı yönlerine vurgu yapılmıştır. Bu tezde aydın,“bilgiyi tüketen ve tüketerek içselleştirdiği bilgiyi, dünyayı daha yaşanılır kılmak ve daha ileri bir aşamaya taşıyabilmek için ortaya koyduğu eylemde ve hayata karşı aldığı tavrın altyapısında kullanan kişi”olarak tanımlanmıştır. Türk aydını, Tanzimat döneminden, Cumhuriyet'e doğru yol alırken, dönemeçlerde kendini sınamış ve halkının gözünde meşruiyet sınavı vermiştir. Meşrutiyet, Cumhuriyet'in kuruluşu, tek parti ve çok parti deneyimi, arka arkaya yaşanan üç darbe, aydınlar için zorunlu birer eşik olmuş, bu süreçlerde aldıkları tavırlara göre tanımlanabilir hale gelmişlerdir. Türk tiyatrosunda 1970- 1990 tarihleri arasında yazılmış oyunları aydın kahramanlarının hayata karşı aldıkları tavıra göre, üç başlık altında toplanıp, incelenmiştir. Bu başlıklar sırasıyla,“Zamanı Aş anlar/ Romantik Aydınlar”,“Direnerek Varolmaya Çalışan Aydınlar/Sisyphoslar”, Sistemin Yörüngesine Oturanlar/ Vazgeçenler" dir. Birinci başlık altında, Oğuz Atay'ın Oyunlarla Yaşayanlar. Memed Baydur'un Limon. Vüs'at O. Bener'in îpin Ucu. Sabahattin Kudret Aksal'm Bay Hic ve Sonsuzluk Kitabeyi, adlı oyunları ele alınmıştır. İkinci kategoride Yılmaz Onay'ın Sanatçının ölümü. Orhan Asena'nın Ayla Öğretmen. Recep Bilginer'in Ben Kimim?. Y. Müderrisoğlu ve Y. Türker'in Gölge Ustası ve Coşkun BükteFin Theope adlı oyunlarının kahramanları, Sisyphos söyleniyle pararlellikleri kurulacak şekilde 130incelenmiştir. Son başlıkta ise Memed Baydur'un Cumhuriyet Kızı. BÜgesu Erenus'un îküi Oyun, Agaoğlu'nun Çok Uzak-Fazla Yakın. Refik Erduran'ın Tamirci. Behiç Ak'ın Bina adlı oyunlarına da benzer şekilde yaklaşılmıştır. 131
Özet (Çeviri)
SUMMARY It creates too many problems to define the concept of intellectual because of its multi-dimensional structure and in Turkish, we're living a confusion on the usage. Until today,“enlightened”and“intellectual”have been defined by many philosophers and various aspects of the concept have been stressed. In this thesis, the enlightened is defined as the one who gets the knowledge and uses the knowledge he assimilates as the basis of his action and attitude in life to make the world a better place and to develop it. While going from the Reform period to the Republic, Turkish intellectuals, tested themselves in conflicts and proved their presence in front of the public. Reform, the establishment of the Republic, one party and multi-party experience, three military government one after another were difficult obstacles for them and made them definable based on the attitudes they took at these periods. In Turkish theatre, the plays written between 1970-1990 are classified and analysed in three groups depending on the kind of attitude the enlightened heroes/heroines took against life. These group titles are consequently“People Beyond Their Time /Romantic Enlightened Man”,“The Enlightened Trying To Be' by Resistance/ The Sisyphuses”,“The Ones Staying in The Wheels of The System/ The Ones Giving In.”Under the first title the plays considered are Oğuz Atay's The People Living with The Plays. Memed Baydur's, The Lemon. Vüs'at O. Bener's The End of a Rope. Sabahattin Kudret Aksal's Mr. Nothing and The Eternity Bookstore. The plays of the second category are: Yılmaz Onay's The Death of an Artist. Orhan Asena's Ayla-the Teacher. Recep Bilginer's Who Am I?. Y. Müderrisoğlu and Y. Türker's A Shadow 132Expert, and Coşkun Bükteîs Theope and the heroes and heroines are analysed in parallel with Sisyphus Myth. At the last title Memed Baydur's The Girl of The Republic. Bilgesu Erenus' The Play For Two. Ağaoğlu's Too Far-So Close. Refik Erduran's The Repairman. Behiç Ak's The Building were analysed with the same aspect. I.E. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU üfCüiâMT^YOM lElfEZf 133