XVI. yüzyıldaki gelişmeler ışığında Osmanlı denizciliği
The Ottoman maritime power in the light of develpments of XVI. century
  1. Tez No: 51693
  2. Yazar: COŞKUN GÜNGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT H. ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GÜNGEN, Coşkun;“XVI.Yüzyıldaki Gelişmeler Işığında Osmanlı Denizciliği”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Prof.Dr.Mahmut H.Şakiroğlu ), 109 s XVI -Yüzyıldaki Gelişmeler Işığında Osmanlı Denizciliği konusunda yapılan çalışmada» öncelikle toplum yapısı üzerinde durulmuş, böylece bu yüzyıldaki gelişmelere geçmeden önce toplumun denizciliğe karşı tepkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bu yaklaşım, XVI.yüzyılda dünya çapında ortaya çıkan veya gelişme gösteren din, nüfus, denizaşırı keşifler, mali bunalım, askeri sistem ve denizcilik faaliyetlerindeki değişikliklerin, gerek bu yapı üzerindeki belirleyici rollerinin saptanmasında ve gerekse Osmanlı toplum yapısının bu değişiklikleri denizcilik açısından ne ölçüde karşıladığının anlaşılmasında yararlı olmuştur. Çalışma sonucunda belirlenen husus, bu yüzyılda herşeyden önce halkın ve yöneticilerin karakterlerinin denizciliğe öncelik verilmesine uygun olmadığı ve bu ve diğer nedenlerle Osmanlı İmparator luğu'nda denizciliğin bir Devlet Politikası olarak ortaya çıkamadığıdır. ~s5-
Özet (Çeviri)
GÜNGEN, Coşkun;“The Ottoman Maritime Power in the Light of Developments of XVI.Century ”,M, A.Degree Thesis, (Adviser: Prof.Dr.Mahmut H.Şakiroğlu ), fö9 p. In this study on the subject of the Ottoman Maritime Peower in the Light of Developments of XVI. Century, before considering these developments, the structure of the society was examined and the reactions of the Ottoman society against sea and sea activities was tried to fix. This point of view helps us to see the prominent roles of the changes of religion, population, overseas discoveries, financial crisis, military system and maritime activities realized or developed en this structure and understand the degree of Ottoman society's reaction to those changes. In conclusion, it is clear that the characters of the Ottoman people and statesmen was not convenient for sea activities to give them a leading role and due to this and the other reasons mentioned, maritime power or sea activities could not find a place in the Empire as a State Policy. -96-