Farklı evrelerde ve farklı tedavi modalitelerindeki kronik böbrek hastalarında yaşam kalitesi karşılaştırılması ve buna etki eden faktörlerin araştırılması
Evaluation of factors affecting quality of life among chronic kidney disease patients with different stages and different therapy modalities and comparison of these parameters
- Tez No: 516927
 - Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE KÜBRA KAYNAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Farklı Evrelerde ve Farklı Tedavi Modalitelerindeki Kronik Böbrek Hastalarında Yaşam Kalitesi Karşılaştırılması ve Buna Etki Eden Faktörlerin Araştırılması Kronik böbrek hastalıkları, tüm dünyada hastaların yaşam stilini ve kalitesini etkileyen ciddi sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Yaşam kalitesi de tüm hastalıklarda tedavi sonlanımlarını etkileyen önemli faktör olarak bilinmektedir. Bu çalışma ile, kliniğimizdeki farklı tedavi şekillerinde ve farklı evrelerde olan kronik böbrek hastalarında ruhsal sağlık, yaşam ve uyku kalitesi düzeyleri ve bu parametrelere etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yaş ortalaması 43 ± 14 yıl olan 140 hasta (%48.6'sı kadın) bu çalışmaya alındı. Çalışma grupları: Grup 1: Ortalama serum kreatinin değerleri 0.73 ± 0.18 mg/dL olan sağlıklı kişilerden (n:30) oluşan kontrol grubu, Grup 2: Ortalama serum kreatinin değeri 3.66 ± 1.49 mg/dL olan kronik böbrek hastalığı (KBH) prediyaliz 30 hastayı içeren KBH grubu, Grup 3: Ortalama 32 ± 31 aydır kronik hemodiyaliz programında olan (Kt/V:1.48 ± 0.2) 30 hastayı içeren hemodiyaliz (HD) grubu, Grup 4: Ortalama 57 ± 38 aydır kronik periton diyalizi programında olan (Kt/V:2.13 ± 0.34) 20 hastayı içeren periton diyalizi (PD) grubu, Grup 5: Ortalama allogreft ömrü 60 ± 71 ay ve ortalama serum kreatinin değeri 1.19 ± 0.46 mg/dL olan 30 böbrek nakli hastasını içeren renal transplant (RT) grubu. Tüm gruplardaki hasta ve kontrollere yaşam kalitesini değerlendirmede kullanılan Kısa Form-36 [(Short Form-36 (SF-36)], sağlıklı kontroller dışındaki gruplara Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Formu-36 [Kidney Disease Quality of Life-36 (KDQOL-36)], tüm gruplara uyku kalitesi değerlendirmede kullanılan Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve ruhsal sağlık durumlarının değerlendirilmesinde de Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12) ölçekleri uygulanmıştır. Ölçeklerin değerlendirilmesi psikiyatri uzmanı tarafından yapılmıştır. Gruplar bu ölçeklerin verileri açısından SPSS-23 versiyonu ile Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman ve ki-kare testleri kullanılarak analiz edildi. Grupların klinik ve laboratuvar test sonuçları ve alt ölçek puanları arasındaki korelasyonlar bakıldı. Grupların karşılaştırılmasında RT grubunun, SF-36 anketinin fiziksel ve mental komponent alt başlıklarında istatistiksel olarak anlamlı en yüksek puanı, PUKİ ve GSA-12 ölçeklerinde de diğer gruplara göre anlamlı en düşük ortalamayı alarak en iyi ruhsal sağlık, yaşam ve uyku kalitesinde olduğu saptandı. Tüm data değerlendirildiğinde, laboratuvar parametrelerinden serum albumin ve hemoglobin değerlerinin yaşam kalitesinin birçok alt başlığı ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. PUKİ ve GSA-12 ile SF-36 ve KDQOL-36'nın tüm alt ölçek puanları arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır. Bu sonuçla, ruhsal sağlık ve uyku kalitesi ile yaşam kalitesi arasında anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu kabul edilmiştir. KDQOL-36 ile HD grubunda semptomlar ve böbrek hastalığının etkileri alt başlıklarında diğer gruplara kıyasla anlamlı en düşük puanlar bulunmuştur. Başka bir deyişle yaşam kalitesi algılamanın en düşük olduğu grup hemodiyaliz olmuştur. Çalışmamızda, kronik böbrek hastalarının serum albumin ve hemoglobin değerlerinin yaşam kalitesine doğrusal ve anlamlı etkisi saptanmış olup, yaşam kalitesi ile uyku kalitesi ve ruhsal sağlık arasında da anlamlı linear korelasyon bulunmuştur. Renal yerine koyma tedavileri arasında hemodiyaliz grubunda böbrek hastalığı ilişkili yaşam kalitesi diğer gruplara göre daha kötü iken, renal transplant grubunda daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Factors Affecting Quality of Life Among Chronic Kidney Disease Patients with Different Stages and Different Therapy Modalities and Comparison of These Parameters Chronic renal diseases are among the significant health problems around the world that cause major changes in patients lifestyle and affect their quality of lives while health-related quality of life (HRQoL) is an important factor that can interfere with treatment outcomes of these patients. The aim of this study was to search and compare mental health, HRQoL and sleep levels of patients with varios stages of CKD and factors affecting these parameters. 140 patients (48.6 % female) with mean age of 43 ± 14 years were recruited into this study. Study groups were as follows: Group 1: Control group (30 healthy individuals with serum creatinine levels of 0.73 ± 0.18 mg/dL), Group 2: Chronic kidney disease (CKD) group (30 patients with CKD predialysis with a mean creatinine levels of 3.66 ± 1.49 mg/dL), Group 3: Hemodialysis (HD) group (Kt/V:1.48 ± 0.2) (consisting of 30 patients on chronic HD programme for 32 ± 31 months), Group 4: Peritoneal dialysis (PD) group (Kt/V:2.13 ± 0.34) (20 patients on chronic PD programme for 57 ± 38 months), Group 5: Kidney transplant (KT) group (30 patients with functioning kidney allografts average lifespan of wich were 60 ± 71 months- with a mean serum creatinine levels of 1.19 ± 0.46 mg/dl). Short Form-36 (SF-36), Pittsburgh Sleep Quality İndex (PSQI), General Health Quastionaire-12 (GHQ-12) were applied to patients in all groups, Kidney Disease Quality of Life-36 (KDQOL-36) was administered to CKD patients. Scores of the groups were evaluated by clinical psychiatrist. Results were analyzed with SPSS 23 version by using Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman and chisquare tests. Correlations between the scores of questionaires and clinical and laboratory results of the groups were assessed. In comparison of the groups, RT group was found to have the highest scores in physical and mental component of the subscales of SF-36 and the lowest scores in PSQI and GHQ-12 showing the best results in terms of mental health, quality of life and sleep. It was found that serum albumin and hemoglobin levels correlated positively with many subscales of quality of life. Significant negative correlations were found between PSQI, GHQ-12 and subscale scores of SF-36 and KDQOL-36. This result implies that there is significant linear relationship between mental health and quality of sleep and life. KDQOL-36 showed significantly lower scores in subscales of symptoms and burden of kidney disease among HD patients compared to other groups. In other words, the group with the lowest perception of quality of life was hemodialysis. Health-related quality of life is an important, yet neglected aspect of chronic kidney disease care. In our study, serum albumin and hemoglobin levels of CKD patients were found to have a linear and significant effect on the quality of life which was found to be in significant positive correlation with quality of sleep and mental health. Kidney disease related quality of life was worse in hemodialysis group and better in renal transplant group compared to other groups.