Ceza Muhakamesi Kanunu'nda uzlaştırma
Reconciliation in the Law of Criminal Procedure
  1. Tez No: 664241
  2. Yazar: MAHİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Cezalandırıcı adalet anlayışının uyuşmazlıkların çözümünde yetersiz kalması, toplumların sosyal ve ekonomik durumlarının gelişmesi ve değişmesi ile cezalandırıcı adalet sisteminin yerini yargı dışı onarıcı adalet anlayışı almıştır. Onarıcı adalet anlayışının bir ürünü olan ve günümüzde gittikçe yaygınlaşan uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de uzlaştırmadır. Uzlaştırmada, şüpheli, sanık, mağdur veya suçtan zarar görenler bir uzlaştırmacının yardımı ile aralarındaki uyuşmazlıkların çözümüne aktif olarak katılmaktadırlar. Uzlaştırma işlemleri yargı organlarının dışında yapılmaktadır ancak yapılan uzlaştırma işlemlerinde yargı organlarının gözetimi ve denetimi olmalıdır. Uzlaştırmanın sağlanması durumundan artık adli yargının dışında uyuşmazlık çözümlenmektedir. Şüpheli veya sanıklar bu sayede ceza almaktan kurtulmuş olmaktadırlar. Mağdur veya suçtan zarar görenler de suçtan kaynaklanan zararları daha hızlı ve daha az masrafla karşılanmakta ve mağduriyetleri giderilmektedir. Tüm bu süreçte tarafların özgür iradeleri belirleyici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The inability of the traditional sense of punitive justice to resolve disputes, with the development and change of the social and economic situation of societies, the punitive justice system has been replaced by an understanding of non-judicial restorative justice. There are many types of alternative solutions in disputes that are a product of restorative justice and which are becoming increasingly common today. One of the most important of these is reconciliation. In reconciliation, suspects, defendants, victims or those who have been harmed by crime are actively involved in the resolution of disputes between them with the help of a conciliator. Attempts to reconcile are made outside the judicial organs but under the supervision and supervision of the judicial organs. The dispute is now being resolved outside the judicial jurisdiction because of the settlement situation. Suspects or defendants are thus spared punishment. Victims or those who are harmed by crime are also more quickly and at less expense, and their grievances are remedied. In this process, the free will of the parties is decisive.