Aile içi disfonksiyon ile ailelerin disiplin davranışı arasındaki ilişki
Relationship Between Intra-Familial Dysfunction andParental Disciplinary Behaviours
- Tez No: 516974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKÇABOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Zaimoğlu I. Aile İçi Disfonksiyon İle Ailelerin Disiplin Davranışı Arasındaki İlişki. T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi. Ankara 2018. GİRİŞ ve AMAÇ: Disiplin çocukların büyüme süreçlerinde gerekli ve gelişmeleri için önemli bir kavramdır. Sağlıklı büyüyen her çocuk ailesi tarafından konulacak yaşına, gelişim sürecine ve mizacına uygun disiplin kurallarına ihtiyaç duyar. Çocukların gelişimine uygun olmayan disiplin uygulaması yapan aileler zaman zaman örseleyici duygusal ya da fiziksel davranışlar sergileyebilmektedir. Bu davranışlar pek çok bağımsız faktörle birlikte, aile yapısını ve işleyişini bozan olay ve durumlara da bağlı olabilmektedir. Bu çalışma ailelerin disiplin anlayışını ve farklı disiplin yaklaşımlarının belirlenmesi, bu uygulamaların çocuk istismarı açısından değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Ayrıca aileler içinde yer alan aile yapısını bozması beklenen ve disfonksiyon olarak adlandırılan durumların ailelerin disiplin anlayışına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL ve YÖNTEM: Araştırmaya Ocak 2018-Mayıs 2018 tarihleri arasında sağlıklı çocuk izlemi ya da akut hastalıkla başvuran, 1-18 yaş aralığında çocuğu olan gönüllü 400 ebeveyn (anne/baba) dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik verileri içeren bir anket uygulanmış ve Orhon ve ark.tarafından Türkçeye uyarlanmış standardize edilmiş“disiplin uygulamaları soru formu ”ile fiziksel ve duygusal ihmal ve istismar kabul edilen disiplin uygulamaları sorulmuştur. Gruplanmış sorulara verilen yanıtlara göre katılımcılar duygusal ihmal ve istismar/fiziksel ihmal ve istismar riski olan bireyler olarak gruplanmıştır. BULGULAR: Elde edilen sonuçlara göre duygusal ihmal/istismar açısından soruları disiplin yöntemi olarak kabul ederek yanıtlayan ebeveyn sayısı 329 (%82,3) olarak saptandı. Fiziksel ihmal/istismar açısından soruları disiplin yöntemi olarak kabul ederek yanıtlayan ebeveyn sayısı 126 (%31,5) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zaimoglu I. Relationship Between Intra-Familial Dysfunction and Parental Disciplinary Behaviours. T.C. Sağlık Bilimleri University Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynaecology, Child's Health and Diseases Training and Research Hospital. Ankara 2018. INTRODUCTION and OBJECTIVE: Discipline is a concept which is necessary throughout children's growth process and important for their development. Each healthy-growing child needs disciplinary rules that are appropriate for his/her age, developmental process and humour. Parents who apply a disciplinary practice which is not appropriate for children's development may sometimes exhibit destructive emotional or physical behaviours. These behaviours may be associated with events and conditions impairing family structure and functioning, as well as with several other independent factors. This study was planned for determination of families' understanding of discipline and other disciplinary approaches, and for evaluation of these practices in regard to child abuse. Evaluation of effect of intra- familial conditions which are supposed to impair family structure and called as dysfunction on families' understanding of discipline is aimed. MATERIAL and METHOD: Voluntary 400 parents (mother/father) who had a child at 1-18 years of age and admitted for healthy child follow-up or an acute illness between the dates January 2018 and May 2018 were included in the study. A questionnaire that included demographical data was applied to the participants and the participants were asked about“disciplinary practices survey”which was adjusted into Turkish and standardized by Orhon et al. and about disciplinary practices that are considered to be physical and emotional neglect and abuse. The participants were group as individuals with risk of emotional neglect and abuse/physical neglect and abuse according to the answers given to the grouped questions. RESULTS: According to the results obtained, number of parents who replied the questions concerning emotional neglect/abuse by considering them as a disciplinary method was determined to be 329 (82.3%). Number of parents who replied the questions concerning physical neglect/abuse by considering them as a 12 disciplinary method was determined to be 126 (31.5%).