Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında genetik yatkınlığın rolünün araştırılması
The investigation of genetic susceptibility to recurrent urinary tract infections
- Tez No: 314609
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN A. BAKKALOĞLU EZGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları çocukluk çağındaki en sık enfeksiyon hastalıklarındandır. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bireylerin ailelerinde İYE öyküsünün sık olduğunun tespit edilmesi kalıtımsal faktörlere dikkat çekmiştir. Doğumsal immunitenin patogenezdeki öneminin anlaşılması ile genetik faktörler üzerinde daha çok durulmaya başlanmıştır.Toll like reseptörler epitelyal yüzeylerde bulunur, patojenlerin ve hücre hasarı sonucu oluşan moleküllerin tanınmasını sağlar. Üriner sistemde de yaygın olarak bulunduğu çalışmalarda gösterilmiş olan TLR4, gram negatif bakteri ana bileşeni olan lipopolisakkaridi tanır. Patojenin saptanması sonrası hücre içi aracı moleküllerin aktivasyonu ile hücreden sitokin, özellikle de IL-6 ve IL-8 salınımı tetiklenir. Bu sitokinler aracılığıyla nötrofil aktivasyonu ve enfeksiyon bölgesine göçü ve bakterinin ortadan kaldırılması gerçekleşir. Doğumsal immun yanıt mekanizmalarında önemli rol oynayan TLR4 geni A896G polimorfizminin, gram negatif enfeksiyonlar ve sepsis ile, IL-8 geni A2767G polimorfizminin üst üriner sistem enfeksiyonları ile ilişkili olduğu bildirilmiştir.Çalışmamızda tekrarlayan İYE geçiren, risk faktörü olarak mesane disfonksiyonu saptanmış 33, herhangi bir risk faktörü saptanmamış 43 hastadan ve daha önceden geçirilmiş İYE veya mevcut böbrek hastalığı öyküsü olmayan 110 sağlıklı gönüllüden (kontrol grubu) alınan kan örneklerinde DNA izolasyonları yapılmıştır. DNA eldesi sonrası gerçek zamanlı PZR ve Restriksiyon Enzimi Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemi kullanılarak TLR4 geni A896G ve IL-8 geni A2767G polimorfizmleri araştırılmıştır. Ateşli enfeksiyon geçirmiş olma öyküsü piyelonefrit lehine değerlendirilmiştir.Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan 76 olgunun tamamı kız (%100) olup yaş ortalaması 9,2±3,5 (2-17) yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTI) are among the most common infections in childhood. As urinary tract infections show familial predisposition, hereditary factors those may play a role have attracted attantion. This fact especially gained importance after the role of innate immunity on the pathogenesis was evident.Toll like receptors reside on the epithelial surfaces and help in recognition of the pathogens and the molecules those are formed as a result of cell damage. TLR4, which was shown to be present in the urinary system broadly, recognizes lipopolisaccaride which is the main structure of gram negative bacteria. After determination of the pathogen, the secretion of cytokines, especially IL-6, IL-8 triggered by the activation of the mediators in the cell. By the help of these cytokines neutrophile activation, migration to the area of infection and bacterial death occurs. It was shown that A896G polymorphism in TLR4 gene which plays an important role in innate immun response has been associated with gram negative infections and A2767G polymorphism in IL-8 gene has been associated with upper urinary tract infections.In this study DNA extractions were made from 33 patients with recurrent urinary tract infections in whom bladder dysfunction was determined as a risk factor, from 43 patients without any risk factors and from 110 healthy controls (control group) without a history of urinary tract infection or kidney disease. The A896G polymorphism in TLR4 gene and the A2767G polymorphism in the IL-8 gene were investigated by using realtime PCR and restriction fragment length polymorphism (RFLP). The history of infection with fever was accepted as pyelonephritis.All the 76 patients with recurrent urinary tract infections was females (%100) and the mean age was 9,2±3,5 (2-17) years.