Sığırların bazı ön mide hastalıkları ve primer ketozisin karaciğer işlevleri üzerine etkisi
Effect of some forestomach diseases and primer ketosis on liver functions in cattle
- Tez No: 86322
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
151 7. ÖZET Bu çalışma, önmide hastalığı (akut ve kronik RPT, vagal ve basit indigesyon, rumen asidozu) ve primer ketozis tanısı konmuş sığırların kan serumlanndaki ALT, AST, SDH, GGT enzim aktiviteleri ve total protein, albumin, total ve direkt bilirubin, glikoz ve trigliserid konsantrasyonları, BSP klerensi ve karaciğer biyopsisi bulgularını değerlendirerek, anılan hastalıklardan karaciğerin ne ölçüde etkilendiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada FÜ Vet. Fak. İç Hast. Polikliniği'ne 22.10.1997-25.02.1999 tarihleri arasında getirilen toplam 101 baş önmide hastalıklı ve primer ketozisli çeşitli yaş ve ırktan sığırlar kullanılmıştır. Bu sığırların sistematik klinik muayeneleri yapılmış, bazı hayvanlarda karaciğer biyopsisi ve BSP klerens testi uygulanmıştır. Laboratuvar muayeneleri; rumen sıvısı, bazı hematolojik ve biyokimyasal muayeneleri kapsamıştır. Rumen sıvısı muayenelerinde; rumen sıvısının fizyolojik özellikleri incelenmiş, metilen mavisi testi uygulanmıştır. Boyne yöntemine göre total infusoriya sayıları sayılmış, Schales schales yöntemine göre klor düzeyleri ölçülmüş, sedimentasyon ve flotasyon süreleri incelenmiştir. Hematolojik muayenelerde; mikrohematokrit yönteme göre hematokrit değer, Sahli metoduna göre hemoglobin ölçümleri, Thoma lam ve lameli kullanılarak total akyuvar ve alyuvar sayıları, Giemsa boyası ile boyanan kan frotilerinde akyuvar formülleri çıkarılmış, kanama ve pıhtılaşma zamanlan ölçülmüştür. Biyokimyasal muayenelerde; Reitman-Frankel modifıye yöntemine göre serum ALT,AST enzim aktiviteleri, Dubowsky yöntemine göre glikoz düzeyleri, ticari kitlerdeki yöntemlere göre GGT, SDH enzim aktiviteleri, total protein, albümin, trigliserid, total ve direkt bilirubin düzeyleri, Merck marka ticari ampuller kullanılarak BSP klerensi ölçülmüştür. Ölçümlerde Coleman JUNIOR II Model 6/20 marka ve Shimadzu UV-1200 Series P/N 206-62409 marka spektrofotometreler kullanılmıştır. Akut ve kronik RPT, basit ve vagal indigesyon, rumen asidozisi ve pirmer ketozisli hastaların oluşturduğu tüm gruplarda ALT enzim aktivitesi ortalamaları152 fizyolojik sınırlar içerisinde, sırasıyla 14,72; 16,00; 15,26; 16,66; 17,40; 15,29 IU/L olarak bulunmuş ve gruplar arasında istatistiki yönden önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
155 8. SUMMARY The aim of this thesis was to compare the blood ALT, AST, GGT, SDH enzymes, total protein, albumin, total and direct bilirubin, glucose and trigyliceride concentrations, BSP clearance and liver biopsy findings in the cattle with some forestomach diseases (acute and chronic RPT, vagal and simple indigestions, ruminal acidosis) and primer ketosis and to search the effects of these diseases on liver functions and to provide information on the diagnosis and prognosis of liver diseases. The study materials were consisted 101 cattle brought to the Policlinics of the Veterinary Faculty of the University of Fırat, which were suffering from forestomach diseases and primer ketosis between 22.10.1997-25.02.1999. Systematic clinical examination, blood biochemistry lobaratory examinations in all animals, liver biopsy and BSP clearance test were performed in some of the cattle. Laboratory examinations were consisted of rumen fluid, blood biochemical examinations and hematology. In the rumen fluid, physical examination, methylen blue dye test, total infusoria count by Boyne method, chlorid concentration by Schales Schales method, sedimentation and flotation times were determined. In the haematologic examinations, total leucocyte and erytrocyte count by Thoma lam and lamel, hematocrit measure by microhematocrit method, hemoglobin measure by Sahli method, the examination of leucocyte types with blood frothy prepared by Giemsa dye and bleeding and clothing times were investigated. Biochemical examinations were consisted the measures of ALT, AST enzyme activities by Reitman- Frankel method and Glucose concentrations by Dubowsky method with Coleman Junior II Model 6/20 spectrophotometer; GGT (Raichem Kit, Cat. No: 85241), SDH (Sigma Kit, Cat. No: 50-UV) enzyme activities and total protein and albumin (Wiener Kits, Cat. No: 432214, 333123 respectively), total and direct bilirubin (Wiener Kit, Cat. No: 28864) and trigylicerides (Raichem Kit, Cat. No: 84098) with Shimadzu UV-1200 Series spectrophotometer. ?“? ' ?-.'. ''?f'f'fV,) |>f[”_ -'“”«-»/Mü156 No changes were observed in the ALT enzyme activity in any all of the groups (acute and chronic RPT, vagal and simple indigestions, ruminal acidosis and primer ketosis) and the values ranged between the physiological limits (14,72; 16,00; 15,26; 16,66; 17,40; 15,29 IU/L respectively). The values for AST enzyme activity İn these groups were 33,30; 30,32; 28,26; 36,22; 50,33; 37,40 IU/L respectively.