Sığırların bazı ön mide hastalıklarının tanı ve prognozunda, kan elektrolit (Na, K, CI, Ca, İnor. P ve Mg) düzeyleri ve elektrokardiyogram bulgularının öneminin araştırılması
Investigations on the importance of blood electrolytes (Na, K, CI, Ca, İnor. P and Mg) and electrocardiogram findings in diagnosis and prognosis of some forestomach diseases in cattle
  1. Tez No: 79464
  2. Yazar: ENGİN BALIKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
131 6, ÖZET Bu çalışma, önmide hastalığı ( RPT, vagal ve basit indigesyon, rumen asidozu, abomasum deplasmanı ) tanısı konmuş sığırların kan serumları ndaki elektrolit ( Na+, K+, Cl“, Ca++, inor. P ve Mg++ ) düzeyleri ile EKG parametrelerini karşılaştırarak anılan hastalıkların tanı ve prognozlarına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, FÜ Vet. Fak. İç Has. Polikliniği'ne Ekim 1995 - Temmuz 1997 tarihleri arasında getirilmiş toplam 73 baş cnrnida hastalik!;, çeşitli yaş ve ırktan sığırlar kullanılmıştır. Bu sığırların sistematik klinik ve bazı laboratuvar muayeneleri yapılmış, BA ( base apex ) derivasyonlarına göre EKG'leri elde edilmiştir. Laboratuvar muayeneleri; rumen sıvısı ve bazı hematolojik ve biyokimyasal muayeneleri kapsamıştır. Rumen sıvısı muayenelerinde; rumen sıvısının fiziksel özelliklen incelenmiş, Boyne yöntemine göre toplam infusorya sayıları sayılmış, Schales schales yöntemine göre klor düzeyleri ölçülmüştür. Hematolojik muayenelerde; mikrohematokrit yönteme göre hematokrit değerler, Thoma lam ve lamelini kullanarak toplam akyuvar sayıları ve Giemsa boyası ile boyanmış kan frotilerinde akyuvar formülleri saptanmıştır. Biyokimyasal muayenelerde; serum Cl”düzeyleri Schales schales, Na+ ve K+ düzeyleri Flame fotometrik, inorganik fosfor düzeyleri ticari kitteki ( Wayner, Kat. No: 262/75 ) yöntemlerine göre, Ca++ ve Mg++ düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi, venöz kan gazlan blood gas analyser aygıtı kullanılarak ölçülmüştür. Akut RPT'li sığırlarda ortalama potasyum, sodyum, klor, kalsiyum, inorganik fosfor ve magnezyum düzeyleri sırasıyla 3,99, 143,42 ve 102,67 mEq/l_ 8,81, 4,31 ve 2,18 mg/dl; kronik RPT'li sığırlarda 4,12, 141,85 ve 100,06 mEq/L, 8,88, 4,18 ve 2,29 mg/dl; vagal indigesyonlu sığırlarda 3,49, 139,41 ve 82,07 mEq/L, 8,15, 5,26 ve 2,23 mg/dl; basit indigesyonlu sığırlarda 4,45, 140,16 ve 99,08 mEq/L, 9,57, 3,71 ve 2,11 mg/dl; rumen asidozisli sığırlarda 4,50, 138,86 ve 102,34 mEq/L, 9,37, 7,32 ve 2,08 mg/dl saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
134 7. SUMMARY Relationship between blood electrolyte ( Na+, K+ CI“, Ca++, inorganic P and Mg”*4- ) concentrations and EKG parameters obtained from cows with forestomach diseases ( RPT, vagal and simple indigestion, ruminal acidosis and abomasal displacement ) was examined. Significance of these parameters in the diagnosis and prognosis of the forestomach diseases were also investigated. The study was conducted on 73 cows brought to Internal Disease Polyclinics of Veterinary Faculty, Fırat University, between October 1995 - July 1997. Systematic clinical examinations and laboratory analysis were made in all the cattle and EKG of these cows were examined using BA derivation. Hematologic and biochemical examinations were conducted in ruminal fluid and blood. In the examination of ruminal fluid; physical features of ruminal fluid were investigated, toplam number of infusoria were counted by Boyne method and CI“ concentrations were measured by Schales schales method. In the hematological examination; hematocrit values ( PCV ) were measured by microhematocrit method, toplam leucocyte counts were detected using Thoma microslides, leucocyte formulae were determined in blood froties which were stained using Giemsa. In the biochemical examinations; CI”concentrations by Schales schales method, Na+ ve K+ concentrations by flame fotometry, inorganic P concentrations by Wayner diagnosis kits, Ca++ and Mg++ concentrations by Atomic absorbtion spectrophotometry, veneous blood gases by blood gas analyser apparatus were determined. K+, Na+, CI“, Ca++, inorganic P and Mg++ values in cows with acute RPT were found to be 3.99, 143.42 and 102.67 mEq/L, 8.81, 4.31 and 2.18 mg/dl, respectively, whereas these values were 4.12, 141.85 and 100.06 mEq/L, 8.88, 4.18 and 2.29 mg/dl in cows with chronic RPT; 3.49, 139.41 and 82.07 mEq/L, 8.15, 5.26 and 2.23 mg/dl in cows with vagal indigestion; 4.45, 140.16 and 99.08 mEq/L, 9.57, 3.71 and 2.11 mg/dl in cows with simple indigestion; 4.50, 138.86 and 102.34 mEq/L, 9.37, 7.32 and 2.08 mg/dl in cows with ruminal acidosis. Significant differences ( p < 0,05 ) in K+ levels in blood were found between vagal indigestion group and control, simple indigestion and ruminal acidosis groups, differences in CI”levels between vagal indigestion group and other groups, differences in Ca++ levels between control group and other groups and between vagal indigestion group and simple indigestion and ruminal135 acidosis groups, differences in inorganic P levels between ruminal acidosis group and other groups and between simple indigestion group and control and vagal indigestion groups were also statistically significant ( p < 0,001 ). The mean amplitudes of the P, r, S, T waves in cows with acute RPT were measured as 0.16, 0.29, 1.31 and 0.59 mV, respectively. These values were 0.16, 0.12, 1.28 and 0.58 mV in cows with chronic RPT; 0.18, 0.13, 1.62 and 0.69 mV in cows with vagal indigestion; 0.16, 0.14, 1.44 and 0.64 mV in cows with simple indigestion; and 0.21, 0.14, 1.62 and 0.85 mV in cows with ruminal acidosis. The means of P wave, PR segment, PR interval, rS wave, ST segment, T wave and QTc interval in cows with acute RPT were measured as 0.090, 0.074, 0.162, 0.081, 0.177, 0.109 and 0.454 sn, respectively. These values were measured as 0.085, 0.091, 0.177, 0.082, 0.192, 0.108 and 0.448 sn in cows with chronic RPT; 0.087, 0.084, 0.171, 0.097, 0.206, 0.118 and 0.462 sn in cows with vagal indigestion, 0.084, 0.076, 0.160, 0.086, 0.191, 0.111 and 0.440 sn in cows with simple indigestion; and 0.078, 0.076, 0.154, 0.084, 0.152, 0.112 and 0.451 sn in cows with ruminal acidosis. Cows with acute RPT showed sinus tachycardia ( in 9 cows ) and sinus arrhythmia ( in 2 cows ). Cows with chronic RPT showed sinus tachycardia ( in 2 cows ). Cows with vagal indigestion showed sinus tachycardia ( in 2 cows ), sinus bradycardia ( in cows 5 ), sinus arrhythmia ( in 2 cows ) and ventricular extrasystol ( in 1 cows ). Cows with simple indigestion showed sinus bradycardia ( in 2 cows). Cows with ruminal acidosis showed sinus tachycardia ( in 7 cows ), sinus arrhythmia ( in 1 cows ) and ventricular extrasystol ( in 1 cows ). Cows with abomasal displacement showed sinus tachycardia ( in 1 cows ) and paroxsymal ventricular tachycardia ( in 3 cows ).