Doğum şekline göre annelerde postpartum posttravmatik stres bozukluğu belirtileri görülme durumu ve etkileyen faktörler
The incidence of postpartum posttraumatic stress disorder symptomsin mothers according to their delivery method and affecting factors
  1. Tez No: 516998
  2. Yazar: GÜLAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, doğum şekline göre annelerde postpartum posttravmatik stres bozukluğu belirtileri görülme durumu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum yapan ve postpartum 4-6. haftalarda kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvuran 50 vajinal, 50 acil sezaryen ve 50 elektif sezaryen ile doğum yapan toplam 150 anne ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Post-Travmatik Stres Bozukluğu Soru Listesi-Sivil Versiyonu (PTSDC-CV)”kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, araştırmacı tarafından annelerle yüz yüze görüşülerek; PTSDC-CV ise anneler tarafından doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, minimum ve maksimum değerler, ortalama ve standart sapma, Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar t testi, Mann Whitney U testi, Pearson Ki-Kare testi, ANOVA ve LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to identify the incidence of posttraumatic stress disorder (PTSD) symptoms following childbirth in accordance with the delivery method and affecting factors. The study was conducted with 150 mothers who gave birth by vaginal (n=50), emergency cesarean section (n=50) and elective cesarean section (n=50) at Bingöl Maternity and Pediatric Hospital andapplied to gynecology and obstetrics out patient clinics 4-6 weeks after birth. The data were collected through“Personal Information Form”and“Post-traumatic Stress Disorder Checklist- Civilian Version (PTSDC-CV)”.“Personal Information Form”filled by the researcher through interviewing with the mothers while PTSDC-CV filled by the mothers. Numbers, percentages, minimum-maximum values, mean, standard deviation, independent samples t test, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U, Pearson's Chi-Squared, one-way ANOVA and LSD tests were used to analyze the data.