Kablosuz algılayıcı ağlarda melez çoğullama yöntemleri kullanılarak zaman bağımsız yeni bir iletim tekniğinin geliştirilmesi
Improving a new time-independent transmission technique using hybrid multiplexing methods in wireless sensor networks
- Tez No: 516999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇIBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Haberleşme sistemlerinde aynı iletişim yolunun çok sayıdaki kullanıcıya hizmet vermesi ve iletişim maliyetlerini düşürülmesi için çoğullama teknikleri kullanılmaktadır. Kullanıcıların çoğullanan bu iletişim yollarını nasıl kullanacağı OEK (Ortam Erişim Kontrolü) protokolleri ile belirlenmektedir. Kablosuz haberleşme sistemleri çoğullama teknikleri bakımında incelendiğinde genel olarak frekans ve zaman düzleminde çoğullama yapıldığı görülmektedir. Frekans düzleminde çoğullama yapılarak farklı kullanıcıların kullanabileceği frekans kanalları oluşturulmaktadır. Kullanıcı sayısının frekans kanallarından fazla olduğu durumlarda zaman düzleminde çoğullama yapılarak frekans kanallarının farklı zaman dilimlerinde farklı kullanıcılara hizmet vermesi sağlanabilmektedir. Zaman düzleminde çoğullama yapıldığında gecikme kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalışmada gecikme kısıtının önemli olduğu kablosuz algılayıcı ağ uygulamaları için faz düzleminde çoğullama yapan yeni bir teknik geliştirilmiştir. Genel çoğullama tekniklerinin yanı sıra faz düzleminde çoğullama yapan bu yeni teknikle iletişim kanallarının sayısı arttırılmıştır. Geliştirilen tekniğin benzetim çalışmaları yapılmış ve elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır. Zamandan bağımsız oluşturulan bu çoklu kanal yapısı veri boyutunun düşük ve gecikmenin önemli olduğu uygulamalar için paralel iletişim imkânı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In communication systems, multiplexing techniques are used in order to provide services to a large number of users and reduce communication costs. How users will use these multiplexed communication paths is determined by the Medium Access Control (MAC) protocols. When the wireless communication systems are examined in terms of multiplexing techniques, it is seen that multiplexing is done in frequency and time domain in general. Multiplexing is done on the frequency plane to create frequency channels that can be used by different users. When number of users is more than the frequency channels, it is possible to provide the frequency channels to different users in different time periods by multiplexing on the time plane. Delay is inevitable when multiplexing is performed on the time plane. In this work, a new technique has been developed that multiplexing in the phase plane for wireless sensor network applications where delay is important. The number of communication channels has been increased with this new technique, which multiplexing in phase plane as well as general multiplexing techniques. Simulation studies of the developed technique have been made and the results obtained are shared. This time-independent multi-channel structure offers parallel communication for applications where data size is low and latency is important.