Farklı demir formlarının kadmiyum bulaştırılmış yetiştirme ortamında fasulye (Phaseoulus vulgaris L. var. nana) bitkisinin gelişimine, besin elementi ve kadmiyum alımına etkileri
Effects of different iron forms on plant growth and nutrient and cadmium uptake of bean (Phaseoulus vulgaris L. var. nana) in cadmium contaminated growth media
- Tez No: 517025
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, farklı demir formlarının kadmiyum bulaştırılmış ortamda fasulye bitkisinin gelişimine, besin elementi ve kadmiyum alımına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme, faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümüne ait iklim odasında, kontrollü koşullarda yürütülmüştür. Phaseoulus vulgaris L. var. nana deneme bitkisi olarak kullanılmıştır. Farklı demir formları olarak kullanılan inorganik (FeSO4.7H2O), organik (Fe-EDDHA), ve nano demir 0 mg kg-1 ve 15 mg kg-1 olarak 2 dozda uygulanmışlardır. Kadmiyum 0-40-80 mg kg-1 olarak 3 dozda uygulanmıştır. Deneme tohum ekimini izleyen sekiz hafta sonra sonlandırılmıştır. Hasat edilen bitkilerde bitki gelişim kriterleri, bitki besin elementleri ve kadmiyum alımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that determination of effects of differrent iron forms on plant growth and nutrient and cadmium uptake of bean in cadmium contaminated growth media. The experiment was conducted out according to factorial experimental design as three replication in chamber room belong Soil Science and Plant Nutrition Department under controlled conditions. Phaseoulus Vulgaris L. var. nana was used as experimental plant. Inorganic iron (FeSO4.7H2O), organic iron (Fe-EDDHA), and nano iron used different iron forms were applied at two levels as 0-15 mg kg-1. Cadmium was used at three different levels as 0-40-80 mg kg-1. The experiment was ended after eight weeks following seed sowing. The growth criteria, nutrient and cadmium uptake were determinated in harvested plants.