Sabit ortodontik tedavide kullanılan braket ve tellerin farklı PH değerlerine sahip yapay tükürük sıvısında iyon salınımlarının in-vitro olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi
In vitro evaluation of ion releases from brackets and wires, used during orthodontic treatment, in artificial saliva with different PH values
- Tez No: 487294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HALICIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, sabit ortodontik tedavi sırasında ağızda kullanılan farklı üreticilere ait braket ve tellerin farklı pH değerlerine sahip yapay tükürük sıvısında iyon salınımlarının in-vitro olarak ölçülerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada farklı üreticilerden temin edilmiş 5 farklı braket sistemleri (her bir markadan 18 adet .022“ slot MBT reçeteli metal kapaksız braket sistemi) ve aynı üreticilere ait ortodontik tedavinin seyri sırasında sırasıyla kullanılan .012”, .014“, .016”, .018“ veya (.020”), .014“x.025”veya (.016“x.022”), .017“x.025”, .019“x.025”boyutlarındaki nikel titanyum (Ni-Ti) ark telleri farklı pH değerlerinde iyon salınım miktarları değerlendirilmek üzere 100 ml yapay tükürük içeren 250 ml cam laboratuvar şişelerine toplamda 180 adet numune olacak şekilde yerleştirilmiştir. 1 ve 42 günlük (6 hafta) immersiyon sürelerinden sonra, örnekler nikel (Ni), titanyum (Ti), krom (Cr), demir (Fe), kadmiyum (Cd), bakır (Cu), çinko (Zn), kobalt (Co), mangan m(Mn), alüminyum (Al), vanadyum (V), arsenik (As), selenyum (Se), stronsiyum (Sr), molibden (Mo), antimon (Sb), cıva (Hg), rubidyum (Rb), talyum (Tl) ve kurşun (Pb) elementlerinin iyon salınım miktarını ölçmek amacıyla ICP-MS (İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma - Kütle Spektrometri, Thermo Scientific, X Series 2, ABD) cihazı kullanılarak metal bileşenler için analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; pH'ın azalmasıyla iyon salınım miktarlarında grupların çoğunluğunda istatistiksel olarak anlamlı artış görülen elementler braket grubu için Co ve Sr, tel grubu için ise Co, Ni ve Sr'dur. Braket grupları için pH değerinin 6,7'den 4'e değişmesiyle elementlerin genelinde iyon salınım düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. Braket ve tellerden maksimum iyon salınım 1. günde gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler, farklı üreticilere ait paslanmaz çelik braket ve Ni-Ti ark tellerinin farklı pH'larda farklı iyon salınım özelliği gösterdiğini, genel olarak pH'ın azalmasıyla iyon salınım düzeyinin arttığını, aygıtların yapıları ve imalat tarzlarına bağlı olarak elementlerdeki korozyon davranışının değişkenlik gösterebileceği bulgusunu desteklemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda üreticiler arası iyon salınım farklarının ortodontik tedavinin toksik eser elementlere maruz kalma hususunda önemli bir etmen olup olmadığının değerlendirmesi bakımından klinisyene rehber olabilecek bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims in vitro measurement and evaluation of ion releases from brackets and wires, used in oral cavity during orthodontic treatment, in artificial saliva with different pH values. In this study to evaluate the ion releases at different pH values, 5 different bracket systems from various manufacturers (.022“ slot MBT bracket system without a metal cap 18 unit from each brand) and .012”, .014“, .016”, .018“ or (.020”), .014“x.025”or (.016“x.022”), .017“x.025”, .019“x.025”Ni-Ti arch wires (18 from each wire size which is used during orthodontic treatment, a total of 630) from same manufacturers is used. Brackets and wires from different manufacturers is placed in 250-ml glass laboratory flasks containing 100 ml artificial saliva, with a total of 180 samples. After the immersion periods of 1 day and 42 days (6 weeks), to measure the amounts of ion released in different acidities samples are analyzed by using ICP-MS (Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer, Thermo Scientific, X Series 2, USA) for metal components. According to the study results; the elements with a statistically significant increase in the majority of the groups in the amount of ion release by decreasing pH are Co and Sr for the bracket group and Co, Ni and Sr for the wire group. For the bracket groups, the pH value changed from 6,7 to 4, indicating a statistically significant increase in the level of ion release throughout the elements. Maximum ion release from brackets and wires occurred on day 1. The UA group is a bracket group in which the elements release maximum ions at all pH values. The data obtained support the finding that different brands exhibit different ion release properties at different pHs, that the ion release level increases with decreasing pH in general, and that the corrosion behavior of the elements may vary depending on the construction and manufacturing styles of the devices. In line with this information, information has been obtained that can guide the clinician to assess whether the orthodontic treatment of inter-brand ion release differences is an important factor in exposure to toxic trace elements.