Desmodesmus communis (E.Hegewald) E.Hegewald'e chlorpyrıfos-ethyl ve pendiımethalin'nin etkisinin araştırılması
Investigation on the effects of chlorpyrifos-ethyl and pendimethalin on Desmodesmus communis (E.Hegewald) E.Hegewald
  1. Tez No: 517034
  2. Yazar: BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN FAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Herbisit ve insektisitin Desmodesmus communis'e etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüş olan bu çalışmada göl örneklerinden D.communis izole edilerek Pendimethalin ve Chlorpyrifos-Ethyl'in uygulaması yapılmıştır. Deneme Kontrol grubu (K1, K2 ve K3), herbisit [H1 (19 mg/l), H2 (110 mg/l) ve H3 (280 mg/l)] ve insektisit [İ1 (10 mg/l), İ2 (30 mg/l) ve İ3 (115 mg/l)] ilave edilen grupların her biri 3'er tekerrürlü olacak şekilde düzenlenmiştir. Herbisit uygulamasında en yüksek biyokütle 1. günde saptanmıştır. Gruplara göre (H1, H2 ve H3) en yüksek değerler sırasıyla 0,40±0,09 µg/l, 0,47±0,18 µg/l ve 0,49±0,15 µg/l bulunmuştır. İnsektisit uygulamasında ise en yüksek değeri bütün gruplarda başlangıç gününde hesaplanmıştır. Gruplara (İ1, İ2 ve İ3) göre biyokütle değeri sırasıyla 0,33±0,01 µg/l, 0,37±0,00 µg/l ve 0,38±0,01 µg/l olarak saptanmıştır. Deneme sonunda, D.communis gelişiminde azotlu birleşiklere sahip pestisit gruplarının fosforlu birleşiklere sahip pestisit grubundan daha etkin rol aldığı ve bu nedenle hücre sayılarındaki azalmanın daha az olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of herbicides and insecticides on Desmodesmus communis. Pendimethalin and Chlorpyrifos-Ethyl were applied to isolate D. communis from microalgae collected from lakes. The experimental was regulated control group (K1, K2 and K3), herbicide [H1 (19 mg / l), H2 (110 mg / l) and H3 (280 mg / l)] and insecticide [ 30 mg / l) and 13 (115 mg / l)] and each groups 3 times was repeated. The highest biomass in herbicide application was determined on primary day The highest values according to the groups (H1, H2 and H3) was found 0,40±0,09 μg / l, 0,47±0,18 μg / l and 0,49±0,15 μg / l respectively. In the case of insecticide application, the highest value was calculated on the starting day in all groups. According to the groups (İ1, İ2 and İ3) biomass values were determined as 0,33±0,01 μg / l, 0,37±0,00 μg / l and 0,38±0,01 μg / l, respectively. At the end of the experiment, it was observed that pesticide groups with nitrogenous bonds in the development of D.communis were more active than the group of pesticides with phosphorous bonds, and thus decreased cell number.