Bazı organik materyallerin ve inorganik gübrelerin çemen (Trigonella foenum graecum) bitkisinin gelişimine ve besin elementi içeriğine etkileri
Effects of organic materials and inorganic fertilizers on plant growth and nutrient contents of fenugreek (Trigonella foenum graecum)
- Tez No: 517036
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada çay atığı (ÇA) ve atık mantar kompostu (AMK) ile inorganik gübrelerin (İG) çemen (Trigonella foenum graecum) bitkisinin gelişimine ve besin elementi içeriğine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneme faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak 54 saksıda yürütülmüştür. Araştırmada çay atığı (% 0, % 2.5 ve % 5.0) ve atık mantar kompostu (% 0, % 2.5 ve % 5.0) üç farklı dozda uygulanmıştır. Amonyum sülfat ( 0, 125, 250 mg N kg-1) triple süper fosfat ( 0, 50, 100 mg P2O5 kg-1) ve potasyum sülfatın (0, 75, 150 mg K2O kg-1) üç farklı dozu inorganik gübre olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study determination of effects of organic materials and inorganic fertilizers on plant growth and nutrient contents of fenugreek was aimed. The experiment was carried out according to factorial experiment and with three replication in 54 pots. Tea waste (0, 2.5, 5.0 % ) and spent mashroom compost (0, 2.5, 5.0 %) were applied at three different doses of ammonium sulphate ( 0, 125, 250 mg N kg-1 ) Triple süper phosphate (0, 50, 100 mg P2O5 kg-1) and potassium sulphate ( 0, 75, 150 mg K2O kg-1) were used.