Türk eğitim sisteminde kız meslek lisesi müdürleri ve endüstri meslek lisesi müdürlerinin hizmet içi eğitim ile yetiştirilmeleri
Training the directors of vocational high schools for girls and industrial vocational highs schools in Turkish education system by in service education
- Tez No: 51707
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, Kız ve Endüstri Meslek Liselerinin, amaçlanın gerçekleştirmede en önemli etken olan yöneticilerin kazanmaları gereken bilgi, beceri ve tutumlar ile ilgili bulguların elde edilmesi, kuram ve yöneticiler açısından ortaya çıkan durumlarla, uygulamanın geliştirilmesi açısından yararlı olabilecek önerilerin saptanmasıdır. Araştırma 65 kız meslek, 56 endüstri meslek lisesi müdürü üzerinde yapılmış olup, araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Bilgi toplamak için anket geliştirilmiştir. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılarak sorulara verilen yanıtların analizinde yüzde, frekans, ortalama, t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren yöneticilerin bilgilerden yararlanma, becerileri ve tutumu kazanma dereceleri çok olarak gözlenmiştir. Bilgilerden yararlanma ve becerileri kazanma derecelerinin, endüstri meslek lisesi müdürleri lehine farkın anlamlı olduğu saptanmıştır. Endüstri kız meslek lisesi müdürleri katıldıkları eğitim yönetimi semmerlerinin süresinin daha uzun obuasını, uygulamaya yer verilmesini, se\iyeye uygun olmasını ve orsanizasvonun ivi olmasını istemektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is, to obtain findings regarding the acquisition of knowledge, skills and manners by directors, which is the most important factor in realizing the objetives of Vocational High Schoos for 'Girls and Industrial Vocational High Schools and to determine suggestions that can be useful in the development of the practice for the situations that occur in terms of institutions and directors. The research was performed on the directors of 65 Vocational High Schoos for Girls and 56 Industrial Vocational High Schools, and survey method was used as the research model. A questionary form was developtet for obtaining information. In analyzing the answers given to the questions, percentage, frequency, mean, t-test and Arariance analysis were realized by using SPSS statistics program. It was observed that, the levels of benefiting from knowledge and acquiring skills and manners of directors who are within the scope of research are really high. Also, the difference of the levels in benefiting from the knowledge and acquisition of skills for the directors Inductrial Vocational High Schools was significant. The directors of Industrial and Vocational High Schoos for Girls claim that, the period of education management seminars they attend must be longer, and have to include more practice time. Also, they demand those seminars to be appropriate with reaard to levels, and have a better organization.