Orta öğretim kurumlarında görevli aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde klinik denetim yaklaşımı
The Clinical supervision approach for training the candidate theachers who teach in the secondary education institutions
  1. Tez No: 43391
  2. Yazar: ESMAHAN AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Eğitim amaçlarının istenilen düzeyde gerçekleştirilebilmesi, öğretmenin niteliğiyle doğrudan bağlantılıdır. Öğretmenin niteliğinin yükseltilebilmesi için, hizmet öncesinde iyi yetiştirilmesinin yanısıra, hizmet içinde de sürekli yetiştirilmesi gerekli görülmektedir. Hizmet öncesi eğitimle hizmetiçi eğitim arasında bir geçiş dönemi olarak kabul edilen Adaylık Dönemi, öğretmenlerin yardım ve rehberliğe en çok gereksinim duydukları dönemdir. Öğretmen yeterliğinin yükseltilebilmesi için, ilgili bireyler arasında sorunların çözümü için birlikte çalışma esasına dayanan çağcıl denetim yaklaşımlarından biri olan Klinik Denetim Yaklaşımı, tüm eğitim işgörenlerinin olduğu gibi aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde de kullanılabilmektedir. Türk Eğitim Sistemi'nde aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde bir yetiştirme süreci olarak klinik denetim yaklaşımının etkili olup olmayacağı sorusu bu deneysel çalışmanın hareket noktasını oluşturmaktadır. Eskişehir ili Sivrihisar ve Çifteler ilçelerindeki Genel Lise, Endüstri Meslek Lisesi ve Kız Meslek Lisesi'nde 1993-1994 öğretim yılında göreve başlayan 20 aday öğretmen araştırma grubunu oluşturmaktadır. Gerçek deneme modellerinden“Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Model”e göre gerçekleştirilen araştırmada verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen bir ölçme aracından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest puanları arasındaki farklılıklar için“Varyansları Eşit Olan Bağımsız İki Örnek İçin Student t Testi”nden, Kontrol grubunun öntest-sontest puanları ile deney gruplarının öntest-sontest puanları arasında ufarklılıklar için“Eşler Arası Farkın Kontrolü İçin t Testi”nden yararlanılmıştır. Ortaöğretim kurumlarında görevli aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde var olan uygulama ile klinik denetim uygulamasının etkililik düzeyleri arasında fark olup olmadığını sınamak amacıyla gerçekleştirilen araştırma sonunda, şu bulgulara ulaşılmıştır: Araştırmanın deney grubu ile kontrol grubunu oluşturan aday öğretmenlerin araştırmanın uygulama çalışmaları başlangıcındaki hazırbulunuşluk düzeyleri arasında ve kontrol grubunun araştırmanın uygulama çalışmaları başlangıcındaki hazırbulunuşluk düzeyi ile sonundaki başarı durumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Buna karşın, deney grubunun araştırmanın uygulama çalışmaları başlangıcındaki hazırbulunuşluk düzeyi ile sonundaki başarı durumları arasında ve deney grubu ile kontrol grubunun araştırmanın uygulama çalışmaları sonundaki başarı durumları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu bulgularla, ortaöğretim kurumlarında görevli aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde var olan uygulama ile klinik denetim uygulamasının etkililik düzeylerinin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, aday öğretmenle rehber öğretmen arasında işbirliğine dayalı bir ortaklık ilişkisinin kurulduğu klinik denetim uygulamasının adaylık eğitimi sürecinde daha etkili olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda, sorunlu bir süreç olduğu araştırmalarla belirlenen adaylık eğitimi uygulamalarının işlevsel hale getirilmesi, aday öğretmene rehberlik etmekle görevli öğretmenlerin rehberlik ve klinik denetim yaklaşımı konusunda bilgilendirilmesi önerilmiştir. Ayrıca, klinik denetim yaklaşımının eğitim işgörenlerinin hizmetiçi eğitimlerinde kullanılabilirliğine ilişkin araştırmalar yapılması öngörülmüştür. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The achievement of the desired level of education is directly related with the quality of the teacher who is seen as having the most effect on education. The in-service teacher training is essential as well as the pre- service teacher training in order to improve the quality of the teacher. The Candidate Period, which is a transition period between pre-service teacher training and in-service teacher training, is a period in which the candidate teacher needs help and guidance most. Clinical Supervision is one of the modern supervision approaches which is based on cooperative work between the individuals for problem- solving. This approache can be used to train the candidate teachers in order to improve their quality. The question of whether clinical supervision will be effective in candidate teacher training in Turkish Education system is the starting point of this experimental study. In this study, candidate teachers who started teaching in the 1993- 1994 school year in Eskişehir were taken as the population. Of this 20, who teach in general high school, vocational high school and vocational high school for girls in Çifteler and Sivrihisar were taken as the sample. This study was designed using pretest-posttest controlled group model, which is one of the true experimental models. The data were collected using a evaluation test which was developed by the experimenter. In the statistical analysis, equal variance independent samples student's t- test was used to reveal the difference between the pretest scores of the control and experimental groups as well as the difference between the post-test scores of the control and experimental IVgroups. Furthermore, paired samples t-test was used to detect the differences between the pre-test and post-test scores of both the experimental and the control group. As a result of this study, which was conducted in order to reveal whether there is a difference between the effectiveness of the present methot of training condidate teachers and the clinical supervision the following results have been found: There is not any significance difference between the control group and the experimental group in terms of the prerequisite level at the beginning of the study. Besides, there is no significant difference between the prerequisite level at the beginning of the study and the success at the end of the study of the control group. However, the experimental group shows a significant difference between the beginning prerequisite level and success level at the end. When the experimental and the control groups are compared in terms of the success level at the end of the practice, there is a significant difference between these two groups. Therefore, it is concluded that there is a difference in the terms of effectiveness between the present method of training candidate teachers and the clinical supervision. This can be interpreted as the clinical supervision, in which there is a cooperation between the candidate teacher and the guiding teacher, is effective. The following suggestions have been made: the ongoing practice, which presents problems at the moment, should be made more functional; the guiding teachers should be trained so that they can guide the candidate teachers better; the candidate teachers and the guiding teachers should be trained in clinical supervision and its application. Moreover, it is also suggested that further studies should be conducted to determine the feasibility of the clinical supervision in the in-service training of all educators.