Rotalama problemleri için algoritmik yaklaşımlar
Algoritmic approaches for routing problems
  1. Tez No: 517097
  2. Yazar: ONUR UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, DOÇ. DR. MURAT ERŞEN BERBERLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Rotalama problemleri, yöneylem araştırması alanındaki en önemli optimizasyon problemleri arasındadır. Rotalama problemlerin optimize edilmesi ile edinilebilecek önemli ekonomik faydalardan dolayı araştırmacılar bu problemlere gitgide daha çok ilgi göstermektedir. Ayrıca, rotalama problemleri NP-zor sınıfına ait olduğundan dolayı, bilgisayar bilimleri literatüründe önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezde, rotalama problemleri araştırılmış ve bu problemlerinin en saf hali olarak görülen Gezgin Satıcı Problemi ve Çoklu Gezgin Satıcı Problemi ele alınmış, problemler için geliştirilen çözüm yöntemleri incelenmiş ve bu problemler için yeni sezgisel algoritmalar önerilmiştir. Önerilen algoritmalar C programlama dilinde kodlanmış, TSPLIB Kütüphanesi örnekleri üzerinde test edilmiş ve literatürde var olan benzer çalışmalar ile kıyaslanmıştır. Hesaplama sonuçları önerilen algoritmaların var olan yöntemlerden daha iyi sonuçlar bulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Routing problems are among the most important optimization problems in the field of Operations Research. Due to the significant economic benefit that can be achieved by optimizing the routing problems, researchers give more and more attention to these problems. Besides, since routing problems belong to the class of NP-hard, these problems play an important role in computer science literature. In this thesis, routing problems are investigated and traveling salesman problem and multiple traveling salesman problem, which are considered as pure routing problems, are studied, the solution approaches for the problem are investigated and new heuristic algorithms are proposed for these problems. The proposed algorithms have been implemented in C language, have been tested on the TSPLIB library and compared with a similar literature works. The experimental results show that the proposed algorithms find better solutions than the existing methods.