19. yy. sonu- 20. yy. ilk yarısına ait korunması gerekli işlevleri değiştirilmiş apartmanların irdelenmesi: Elmadağ-Şişli hattı, Cumhuriyet ve Halaskargazi caddeleri örneği
A research on the apartments that had functional changes and must be conserved dating back to the end of the 19th and the first half of the 20th centuries: Case study Elmadag-Sisli route /Cumhuriyet and Halaskargazi streets
  1. Tez No: 517096
  2. Yazar: SEREN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Yapılar, yapıldığı dönemdeki kullanıcılarına, bu kullanıcıların kullanım amaçlarına, yapıların bulundukları yerlerin özelliklerine göre, o dönemdeki yapım teknikleri ve malzemeler kullanılarak oluşturulmuştur. Geçen süreç içerisinde bu nitelikler değişebilmektedir ve bu değişim ile yapılara günün koşullarına uygun olarak yeni işlevler verilmektedir. Yapıların işlevlerinin değiştirilmesiyle birlikte, var olan mekanlar, yapının nitelikleri ve yeni işlevler için gerekli olan mekanlar ile nitelikler birbirleriyle örtüşmemektedir. Yapıların mevcut nitelikleri gözönüne alınarak yeni verilen işlevlerin gerekliliklerine göre yeniden düzenleme yapılmaktadır. Bu düzenleme yapılırken genellikle, ıslak hacimlere, mekanların birbirleriyle olan bağlantılarına, yakın çevreleri ile olan ilişkilerine dikkat edilmektedir. Tez konusu kapsamında, incelenecek alan; Elmadağ-Şişli hattı arasındaki Cumhuriyet ve Halaskargazi Caddeleri'dir. Bu caddeler üzerinde apartman olarak tasarlanan ama günümüzde yeni işlev verilen korunması gereken yapılar tespit edilmiştir. Tespit edilen apartmanlara müdahale ölçütleri farklı kriterlere göre değerlendirilerek envanter oluşturulmuştur. Yapının orjinal işlevindeki durumu, işlevi değiştirildikten sonraki durumu ve bu değişikliklerin olumlu ve olumsuz etkileri irdelenerek, Elmadağ-Şişli aksı ve benzer bölgelerde daha sonra yapılacak işlev değişikliklerinde yapıya yapılacak müdahalenin korumayı destekler nitelikte olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings have mainly been constructed by using construction techniques and materials in a specific period of time in accordance with the users' demands in that period, their intention of use and the characteristics of the areas they are located in. Over time, these characteristics could change and new functions could be allocated to these constructions in compliance with the current conditions. Together with the changes in the functions of the buildings, the characteristics don't match up with the present construction spaces, the characteristics of the constructions and places necessary for the new functions. Regarding the present characteristics of the constructions, new adjustments are being made pursuant to the necessities of the allocated functions. While making these adjustments, it must be guaranteed to consider the wet areas, the connections of the places with one another and their link to immediate surroundings. Within the scope of the thesis hereby, Cumhuriyet and Halaskargazi Streets on the Elmadag-Sisli route are going to be examined. On this route aforementioned, there are some constructions detected to have been designed as a building but to be allocated many other functions currently. An inventory has been created by assessing the intervention possibility to these buildings detected in accordance with various criteria. By examining the buildings' status in their original functions, their condition after the function change and the positive and negative effects of these changes, the intended aim is to enable the future function changes to be made on the Elmadağ-Şişli axis and on the similar areas to become more protective over the intervention to the buildings.