Mikroplastik kirliliğinin topraktaki ökaryotik ve prokaryotik biyoçeşitlilik üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigating the impact of microplastic pollution on soil eukaryotic and prokaryotic biodiversity
- Tez No: 999607
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Toprakta biriken mikroplastikler; gözeneklilik, su tutma kapasitesi, agregat stabilitesi ve besin elementlerinin kullanılabilirliği gibi temel fiziksel ve kimyasal özellikleri etkileyerek toprak ekosisteminin işleyişini değiştirebilmektedir. Bu değişimler, organik madde döngüsü ve besin mineralizasyonu gibi süreçlerde kilit rol oynayan toprak mikrobiyotasını doğrudan etkilemektedir. Toprak mikrobiyotası, bakteriler, arkeler, mantarlar ve protozoalardan oluşan karmaşık bir topluluk olup karbon ve azot döngülerinin düzenlenmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, tarımsal topraklarda mikroplastik kirliliğinin toprak mikrobiyal çeşitliliği ve topluluk yapısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin Kayseri ve Diyarbakır illerinde farklı arazi kullanım tiplerine sahip tarım alanlarından toprak örnekleri toplanmıştır. Mikroplastikler yoğunluk ayırma ve kimyasal sindirim yöntemleriyle izole edilmiş; morfolojik özellikleri mikroskobik inceleme ile, polimer türleri ise ATR-FTIR analizi ile belirlenmiştir. Toprak mikrobiyal topluluklarının yapısal ve fonksiyonel özellikleri, Yeni Nesil Dizileme (NGS) teknolojileri kullanılarak prokaryotik (16S rRNA) ve ökaryotik (18S rRNA ve ITS) gen bölgeleri üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, mikroplastik kirliliğinin toprak mikrobiyotası üzerindeki potansiyel etkilerinin ortaya konulmasına katkı sağlamayı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına bilimsel bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of plastics has led to microplastic pollution becoming a significant environmental issue, particularly in agricultural soils. Microplastics are defined as synthetic polymer particles smaller than 5 mm that are resistant to biological degradation under environmental conditions. Agricultural plastic materials such as greenhouse covers, mulch films, irrigation systems, and fertilizer packaging gradually fragment due to environmental factors and accumulate in soil environments. Microplastics accumulated in soil can alter key physical and chemical properties, including porosity, water-holding capacity, aggregate stability, and nutrient availability, thereby affecting soil ecosystem functioning. These changes directly influence soil microbiota, which play a crucial role in organic matter decomposition and nutrient cycling. Soil microbiota consist of complex communities of bacteria, archaea, fungi, and protozoa that regulate essential carbon and nitrogen cycles. In this thesis, the effects of microplastic contamination on soil microbial diversity and community structure in agricultural soils were investigated. Soil samples were collected from agricultural fields with different land-use types in Kayseri and Diyarbakır provinces of Türkiye. Microplastics were isolated using density separation and chemical digestion methods, and their morphological characteristics were examined microscopically, while polymer types were identified by ATR-FTIR analysis. The structural and functional characteristics of soil microbial communities were analyzed using next-generation sequencing (NGS) technologies targeting prokaryotic (16S rRNA) and eukaryotic (18S rRNA and ITS) gene regions. The findings of this study aim to contribute to a better understanding of microplastic–soil microbiota interactions and to provide scientific support for sustainable agricultural practices.