Hashimoto tiroiditli hastalarda serum cathelicidin (ll-37) düzeyinin belirlenmesi
Determination of serum cathelicidin (ll-37) levels in patients with hashimoto thyroiditis
- Tez No: 517153
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT) tiroid hücre harabiyeti ile ilerleyen otoimmün tiroid hastalığıdır. İyot alımının yeterli olduğu ülkelerde hipotiroidinin en sık nedenidir. Genel toplumun %10'unda görülür. Kadınlarda daha sıktır. Genellikle artmış TSH düşük serbest T4 (sT4) ve yüksek antikor seviyeleri ile tanı alır. HT patogenezinde hücresel ve humaral immün sistemin iç içe geçmiş etkileri gösterilmiştir. HT diğer otoimmün hastalıklar ile birliktelik gösterebilmektedir. Cathelicidinler antimikrobial ve immunstimulator peptit ailesinin önemli üyeleridir. LL-37; hCAMP 18 adında proprotein şeklinde sentezlenen insan cathelicidinidir. LL-37'nin farklı yolaklar üzerinden antimikrobiyal ve immün modülatör etkileri mevcuttur. LL-37'nin otoimmün hastalıklar, vaskülitler ve diğer inflamatuar hastalıklardaki immün modülatör rolü incelenmektedir. Literatürde Hashimoto tiroiditinde LL-37'nin rolü üzerine yapılan çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Bölümünde 2018 yılı Ocak –Nisan ayları arasında Hashimoto Tiroiditli hastalar üzerinde yapıldı. Hashimoto tiroiditli hastalarda serum LL-37 düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan hastaların ve sağlıklı kontrol grubu bireylerinin yaş, BMI, TSH, T3, T4, Anti TPO, Anti Tg, 25(OH)D3 düzeyleri kaydedildi. Olgulardan kan örnekleri toplandı ve ELİSA yöntemi ile serum cathelicidin (LL-37) düzeyleri ölçüldü. Çalışmaya alınan 40 sağlıklı kontrol, 48 Hashimoto tiroiditli hasta grupları arasında yaş, cinsiyet, BMI açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis (HT) is autoimmune thyroid disease progressing with thyroid cell damage. The most common cause of hypothyroidism in developed countries having sufficient iodine intake is HT. It occurs in 10% of the general population. It's more common in females. The disease is usually diagnosed with elevated TSH low free T4 and high antibody levels. Although the genetic and environmental factors influence the pathogenesis of the disease, the mechanism is not fully understood. HT may be associated with other autoimmune diseases. The human cathelicidin (LL-37) is one of the most important members of the antimicrobial and immunostimulator family of peptides. It is synthesized as a proprotein called hCAMP 18 from the gene domain on the chromosome. LL-37 has antimicrobial and immunomodulatory effects on different pathways. The role of LL-37 in the immunomodulator role in autoimmune diseases, vasculitis and other inflammatory diseases has been researched. There is no literature on the role of LL-37 in HT The study was carried out between January- April 2018 in the Department of Endocrinology and Metabolism Diseases of Gazi University Medical Faculty Hospital on HT patients. In this study, it was aimed to determine serum LL-37 level in patients with HT. Age, BMI, TSH, T3, T4, Anti TPO, Anti Tg, 25 (OH)D3 levels were recorded in HT and healthy controls. Blood samples were collected from the cases and serum LL-37 levels were measured by ELISA method. Forty healthy controls and 48 patients with HT were included in the study. There is no difference between the groups in terms of age, sex, and BMI. LL-37 was found to be significantly higher in HT with autoimmune thyroid disease (p< 0,001). In patients with HT, no significant correlation was found between serum LL-37 level and sex, age, disease age, TSH, free T3, free T4 level, levothyroxine sodium doxia, anti TG titre, anti TPO titre, 25(OH)D3 level.