Assessing the potential of rainwater harvesting system at the Middle East Technical University – Northern Cyprus Campus
Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde yağmursuyu toplama sistemi potansiyelinin incelenmesi
  1. Tez No: 423327
  2. Yazar: RAYAAN HARB
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BERTUĞ AKINTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çatılardan ve geçirimsiz yüzeylerden akışa geçen yağmur suyunun toplanarak kullanılmasını sağlayan yağmursuyu toplama sistemleri, su kıtlığıyla mücadele kapsamında mevcut su kaynaklarının korunacak olmasından ve ayrıca içme suyu sağlayan sistemler için gerekli enerjin azaltılacak olmasından dolayı etkin çözüm sağlamaktadır. Yağmursuyu toplama sistemleri iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisinin azaltılmasına da katkı sağlamaktadır. Yağmursuyu toplama sistemleri dünya genelinde sürdürülebilir su yönetiminin önemli bir parçası olmaktadır. Yarı kurak iklime sahip Doğu Akdeniz ülkelerinde düşük yağışlar ve yüksek sıcaklıklar gözlenmektedir. Bu bölgelerde yağmur suyu toplama sistemlerinin uygulanmaya başlamasıyla depolanan su, kullanım ve sulama suyu ihtiyacına katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada ODTÜ-KKK'de yağmursuyu toplama sistemi kurmak için yeterli potansiyel olup olmadığı araştırılmıştır. Yüzey akışının hesaplanmasında 1978-2009 yıllarına ait aylık ve günlük yağış değerleri kullanılarak geleneksel Amerikan Toprak Muhafaza Kurumunun yöntemi ve Yağmursuyu Yönetimi Modeli (Storm Water Management Model – SWMM ) yazılımı kullanılmıştır. Yağmursuyu toplama depolarının konumu mevcut yağmursuyu drenaj hatlarına ve her bir depodan hangi yeşil alanın sulanacağına bakılarak karar verilmiştir. Bu çalışma kapsamında en uygun sistem ve depo hacmini bulmak için herhangi bir optimizasyon çalışması yapılmamıştır. Sadece böyle bir sistemin kurulması için yeterli potansiyel olup olmadığına bakılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kamusa yapılması önerilen 2300 m3, 3500 m3 ve 1100 m3 hacimlerdeki depoların verimlilik oranları sırasıyla %37.8, %41.3 ve %90.5 olarak elde edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sulama amaçlı kullanım için kampusa yağmursuyu toplama sisteminin kurulması için yeterli potansiyel olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Rainwater harvesting system (RWHS), where runoff from roofs and impervious areas is collected and utilized, is a prominent solution to deal with water scarcity by conserving available water resources and the energy needed to deliver water to the water supply system. The impact of climate change on water resources can also be reduced by rainwater harvesting. RWH is becoming an important part of the sustainable water management around the world. The Eastern Mediterranean countries with semi-arid climate obtain low precipitation and high temperature. Therefore, applying RWHS will be very beneficial in these areas to provide non-potable uses such as irrigation and household use. This study investigates the potential of RWH in the METU-NCC. Two approaches for runoff calculation were compared, the traditional Soil Conservation Service (SCS) method and the Storm Water Management Model (SWMM) using monthly and hourly rainfall data from 1978 to 2009. A RWHS was proposed to assess the potential of rainwater harvesting. The reservoir locations of the system were chosen with their relative irrigation areas and their volumes were calculated after computing the irrigation consumption of the campus. The study was not aimed at optimizing the system rather the system serves the purpose to show if there is a potential in RWH. The tank volumes were found to be 2300 m3, 3500 m3 and 1100 m3 with efficiencies of 37.8%, 41.3% and 90.5% respectively and 41.2% of the campus irrigation was met. According to the findings, there is potential for collecting rainwater for irrigation purposes on the campus.