Soğuk uygulamanın arteriovenöz fistül kanülasyonuna bağlı ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of cold application on pain due to arteriovenous fistula cannulation and patient satisfaction
- Tez No: 517186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz uygulanan hastalarda soğuk uygulamanın arteriovenöz fistül kanülasyonuna bağlı ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Hatay Devlet Hastanesi hemodiyaliz ünitesinde hemodiyalize giren 116 hastadan oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini; randomizasyon yöntemiyle belirlenen çalışma grubunda 45, kontrol grubunda 45 olmak üzere toplam 90 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hasta tanıtım formu ve Sayısal Ağrı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışma grubundaki hastalara arteriovenöz fistül kanülasyon işlemine başlamadan önce girişim yerine propan bütan pentan içerikli soğutucu sprey uygulanmıştır. Cilt ısısı 13 dereceye indikten sonra kanülasyon işlemi yapılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's T, ANOVA, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of cold application on pain due to arteriovenous fistula of the cannulation pain and patient satisfaction in patients undergoing hemodialysis. The study population consisted of 116 patients undergoing hemodialysis in the hemodialysis unit of Hatay State Hospital. The study sample consisted of 90 patients who were determined by randomization: 45 patients in the working group and 45 patients in the control group. Data were collected using a patient information form and the Numeric Analog Scale. The working group patients were administered a vapocoolant spray consisting of propane, butane and pentane instead of intervention prior to the arteriovenous fistula cannulation procedure. The cannulation was performed after the skin temperature reached 13 degrees C. The control group patients were not offered any intervention. Data were analyzed using descriptive statistics, Student's t, ANOVA and Pearson's correlation tests. Our results showed that there was no difference between working group and control groups in terms of their mean pain scores before arteriovenous fistula cannulation (p=0,45).