Polatlı (Ankara Güneybatı'sı) yöresindeki paleojen istifinin mikro paleontolojik (planktonik foraminifer ve ostrakod) incelenmesi ve paleoortamsal yorumu
Micropaleontological (Planktonic foraminifera and ostracoda) investigation and paleoenvironmental interpretation of paleogene stratigraphy in Polatli (Southwest Ankara) area
  1. Tez No: 517185
  2. Yazar: BAYRAM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İBİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma alanı, İç Anadolu Bölgesi'ndeki Ankara iline bağlı Polatlı ilçesinin güneydoğusunda yer almaktadır. Bu çalışma, bölgede geniş yayılım gösteren erken Paleosen (Daniyen) yaşlı Yeşilyurt Formasyonu ve geç Paleosen (Tanesiyen) yaşlı Kırkkavak Formasyonu olarak tanımlanan birimlerde gerçekleştirilmiştir. geç Kreatese (Maestrihtiyen) yaşlı Haymana Formasyonu üzerinde uyumlu olarak yer alan Yeşilyurt Formasyonu' nu geç Paleosen (Tanesiyen) yaşlı Kırkkavak Formasyonu uyumlu olarak üstlemektedir. Kırkkavak Formasyonu üzerinde İlerdiyen yaşlı Ilgınlıkdere Formasyonu uyumlu olarak bulunmaktadır.. Bu çalışmada Yeşilyurt ve Kırkkavak formasyonlarından 2 stratigrafik kesit çalışılmıştır ve bu kesitlerden 75 adet örnek derlenmiştir. Örnekler laboratuarda Knitter yöntemi ile yıkanarak içerdikleri planktonik foraminiferler ayıklanmıştır. Bol ve iyi korunmuş foraminiferlerden 5 cins, 16 tür tanımlanarak Daniyen yaşını veren iki biyozon ve bu biyozona ait iki alt biyozon belirlenmiştir. Bu biyozonlar; Daniyen'de Parasubbotina pseudobulloides Zonu (P1) ile bu zona ait Subbotina triloculinoides Alt zonu (P1b), Globanomalina compressa-Praemurica inconstans Alt zonu (P1c) ve Praemurica uncinata Zonu (P2) olarak tanımlanmıştır. İncelenen birimlerin litolojik özellikleri, içermiş olduğu planktonik foraminiferlerin bolluğu ve ostrakod içeriği, derin denizel bir çökelme ortamını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located at southwest Polatlı (Ankara), Central Anatolia. This investigation has been carried out in the units of the early Paleocene (Danian) Yeşilyurt Formation and late Paleocene (Tanetian) Kırkkavak Formation. Yeşilyurt Formation, which is harmony with the Upper Cretaceous (Maastrichtian) Haymana Formation, comforms to the Late Paleocene (Tanesian) Kırkkavak Formation. Ilerdian Ilgınlıkdere Formation rests conformably above the Kırkkavak Formation. In this investigation, the two straticrafic fractions of the Yeşilyurt and Kırkkavak Formations have been measured and 75 samples of these section have been collected. The samples washed in laboratory by the Knitter method and the 5 genus belonging to 16 species have been identified from abundant and well-preserved foraminifera, two biozones which suggested a Danian and two sub-biozones have been distiguished. These biozones are Parasubbotina pseudobulloides Zone (P1) in Danian and Subbotina triloculinoides sub-zone (P1b) of this zone, Globanomalina compressa-Praemurica inconstans sub-zone (P1c) and Praemurica uncinata Zone (P2). The lithological aspects of studied materials and micropaleontological data indicate a deep sea paleoenvironment. The lithological properties of the investigated units, the abundance of planktonic foraminifera and the contents of ostracod indicate a deep sea sedimentation environment.