Rezonans eviricili indüksiyon ısıtıcının farklı yük koşullarında test edilmesi
Testing induction heater with resonant inverter in different load conditions
- Tez No: 517230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında tam köprü seri rezonans evirici ile bir indüksiyon ısıtma devresi gerçekleştirilerek farklı metal yük parçalarının eviriciye etkisi incelenmiştir. Uygulaması gerçekleştirilen indüksiyon ısıtma devresi aynı boyuttaki demir, 304 paslanmaz çelik, pirinç ve bakır boru yük parçaları için test edilerek, yükün rezonans frekansına ve evirici akımına etkisi gözlemlenmiştir. Buna ilave olarak metal yük parçalarının aynı süre sonundaki sıcaklıkları ölçülerek ısıtma performansı da test edilmiştir. Deneysel verilerden elde edilen devre parametreleri ile evirici diferansiyel denklem analizi yapılmış ve sistemin empedans karakteristiği çıkartılmıştır. Hesaplama ve benzetim çalışmaları için MATLAB kullanılmıştır. MOSFET güç anahtarları ile oluşturulan eviricinin kontrolünde PIC18F4550 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Farklı yüklerin rezonans frekansı ve empedans değerleri çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an induction heating circuit with a full bridge series resonant inverter was used to examine the effect of the different metals as a load. The applied induction heating circuit was tested for loads of iron, 304 stainless steel, brass and copper pipe of the same size. Their effects on the resonance frequency and the inverter current was observed. In addition, the heating performance was also tested by measuring the temperatures of the metal loads at the same time duration. The circuit parameters were obtained from the experimental data. Differential equation analysis of the inverter was performed with these parameters. In addition, the impedance characteristic of the system was plotted. MATLAB was used for calculation and simulation studies. MOSFET power switches were used in inverter. The inverter circuit was controlled by PIC18F4550 microcontroller. Resonance frequency and impedance values of different loads were determined.