Kendinden tetiklemeli indüksiyon ısıtıcı için akım geri beslemeli seri rezonans eviricili sürme devresinin gerçekleştirilmesi ve analizi
Implementation and analysis of series resonant inverter for self oscillating induction heater with current feedback driving circuit
- Tez No: 408727
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, kendinden tetiklemeli denetim yönteminin bir uygulaması yarım köprü seri rezonans eviricili bir indüksiyon ısıtıcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yarım köprü seri rezonans devresinin analizi yapılarak bu devre için kendinden tetiklemeli denetim devresi tasarlanmıştır. Güç anahtarlarının denetimi devrede kullanılan akım transformatörü ile sağlanmakta ve ısıtıcıdaki yük değişimi izlenebilmektedir. Yarı iletken güç anahtarı olarak MOSFET kullanılan devrede, tetikleme gerilimine ve frekansına etki eden devre elamanı parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla, tetikleme devresinde kullanılan akım transformatörünün mıknatıslama endüktansının ve sekonder akımının tetikleme gerilimine olan etkileri parametrik simülasyon devresi ile sunulmuştur.Kendinden tetiklemeli eviricili indüksiyon ısıtıcı, uygulama alanı olarak absorbsiyonlu soğutucu için tasarlanmıştır. Sistemin hesaplama, simülasyon ve uygulama sonuçları ile ısıtma-soğutma sıcaklık eğrileri sunulmuştur. İndüksiyon ısıtıcılı sistem ile rezistans ısıtıcılı absorbsiyonlu soğutma sistemi sıcaklık eğrileri karşılaştırılmıştır.Tasarlanan ısıtma sisteminin entegreli sürücü devrelere kıyasla basit ve düşük maliyetli olması, eviricinin yük değişimini izlemesi; ölü zaman devresi, entegreli denetim sistemi, akım gerilim algılayıcı elektronik devre, sürücü besleme devresi veya yalıtım devresi gerektirmemesi gibi üstünlükleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, an application of self-oscillating control technique was carried out on an induction heater with a half-bridge series resonant inverter. The self-oscillating control circuit was designed by using analysis results of the half bridge series resonant circuit. Control of power switches is provided by designed current transformer and changes in the load of the heater can be observed. In power circuit two MOSFETs were used as a power switch. The effects of parameters of circuit components on the driving voltage and frequency were investigated. For this purpose, the effects of the magnetizing inductance and the secondary current of the current transformer used in the driving circuit on the driving voltage were presented by using a parametric simulation circuit.A self-oscillating induction heater was designed for absorption cooler as an application. The calculation, simulation and application results of the system and the heating-cooling temperature curves were presented. The temperature curves of the induction heating system were compared with the curves of the resistance heating absorption cooling system.The designed heating system has important superiorities on IC controlled driver circuit such as it is simple and cheap; the inverter follows changes in the load; it does not require a dead time circuit, a control circuit with an integrated circuit, an electronic circuit to detect current and voltage, a power supply for driver or an isolation circuit.