Heuristic and exact methods for the large-scale discrete time-cost trade-off problems
Büyük ölçekli kesikli zaman-maliyet ödünleşim problemleri için sezgisel ve kesin yöntemler
  1. Tez No: 517309
  2. Yazar: SAMAN AMINBAKHSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ, DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İnşaat sektöründeki artan rekabet koşulları, verimli ve başarılı sonuçların sağlaması için karar vericilerin kusursuz planları oluşturmasını gerekli kılmaktadır. Proje yöneticileri, proje hedeflerini sağlamak doğrultusunda çelişkili olabilen hedefler arasında tercih yapmanın zorluğu ile yüzleşebilmektedir. Özellikle, proje başarısı yüksek orantıda bu hedeflere bağlı olduğundan dolayı, her inşaat projesinde zaman ve maliyet konusunda doğru kararlar alınması gerekmektedir. Bir optimizasyon problemi olan zaman-maliyet ödünleşim problemi (ZMÖP)'nin amacı optimal proje program(lar)'ı sağlayan zaman-maliyet alternatiflerini bulmaktır. Yapım projelerinde birçok kaynağın kesikli olması nedeni ile bu problemin kesikli versiyonu (KZMÖP) pratik açıdan büyük önem taşımaktadır. Çok amaçlı optimizasyon problemi olan KZMÖP Pareto eğrisi, aynı kalitede olan ve domine edilmeyen bir dizi çözüm sunarak karar vericilerin tercihlerinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. KZMÖP'nin karmaşık yapısından dolayı, literatürde büyük ölçekli problemler ile ilgili önemli boşluklar bulunmaktadır; ayrıca, mevcut yöntemlerin birçoğu büyük ölçekli uygulamalar için uygun değildir ve yaygın olarak kullanılan paket planlama programları KZMÖP'n çözümüne yönelik hiçbir alternatif sunmamaktadır. Bu tezin temel odak noktası gerçek hayat ölçeğindeki KZMÖP'lerin çözümü için Pareto optimizasyonuna yönelik yöntemler geliştirmek, ve literatür ile inşaat projeleri gereksinimleri arasındaki boşluğu azaltarak araştırmacılara ve uygulamacılara katkıda bulunmaktır. Karşılaştırmalı sonuçlar, bu tezde önerilen yöntemlerin büyük ölçekli KZMÖP'lerin çözümünde başarılı olduklarını göstermektedir. Geliştirilen yöntemler proje yöneticilerine büyük ölçekli projelerde uygun alternatiflerin seçimine ilişkin niceliksel bir temel yöntem sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction industry necessitates formulating impeccable plans by decision makers for securing optimal outcomes. Managers often face the challenge of compromising between diverse and usually conflicting objectives. Particularly, accurate decisions on the time and cost must be made in every construction project since project success is chiefly related to these objectives. This is realized by addressing the time-cost trade-off problem (TCTP) which is an optimization problem and its objective is to identify the set of time-cost alternatives that provide the optimal schedule(s). Due to discreteness of many resources in realistic projects, discrete version of this problem (DTCTP) is of great practical relevance. The Pareto front extension of DTCTP is a multi-objective optimization problem that facilities preference articulation of decision makers by providing them with a set of mutually non-dominated solutions of same quality. Due to the complex nature of DTCTP, the literature on large-scale problems is virtually void; besides, most of the existing methods do not suit actual practices and popular commercial planning software lack tools for solution of DTCTP. The main focus of this thesis relates to providing means for optimization of real-life-scale Pareto oriented DTCTPs and it aims to contribute to both researchers and practitioners by tightening the gap between the literature and the real-world requirements of the projects. The results of the comparative studies reveal that the proposed methods are successful for solving large-scale DTCTPs and provide the management with a quantitative basis for decisions on selection of the proper alternatives for the real-life-scale construction projects.