Nâsır'ın İşrâkât adlı eseri (inceleme-metin)
Nâsır's work named Ishrâqât (analysis-text)
- Tez No: 517311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada XIII. yüzyıl Anadolu Selçuklu Devleti şairlerinden Nâsır'ın İşrâkât adlı mesnevîsi ele alınmıştır. Bu mesnevînin Köprülü Kütüphanesi ve Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi'nde bulunan iki farklı nüshasının birbirleriyle karşılaştırılması sonucu tenkitli bir metni hazırlanarak eser, şekil ve muhteva açısından incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Nâsır'ın yaşadığı dönemin siyasî, edebî, sosyal ve kültürel ortamı aktarılmış ve müellifin hayatı, eserleri, üslubu ve edebî kişiliği hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde eser şekil ve muhteva yönünden irdelenmiştir. Yine bu bölümde eserin geniş bir özeti de bulunmaktadır. Son bölümde ise eserin nüshalarının tanıtımı, kullanılan tenkitli metin yöntemi ile eserin tenkitli metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have analysed the mathnawi titled Ishrâqât by Nasir who was one of the 13th century Anatolian Seljuk poets. We compared two copies of the work obtained from Koprulu Library and Beyazit Manuscript Library, and conducted textual criticism against it taking into consideration its form and content. In the first part of the three-part study, we focused on the political, literary and cultural setting of Nasiri's period, and provided details about his life, works, style and literary personality. In the second part, we analysed the work focusing on its form and content. There is also a detailed summary of the work in this part. In the last part, the textual criticism is available.