İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan doktorlarda tükenmişlik ve depresyon düzeyleri ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of burnout, depression and related factors on researcher doctors working at Katip Celebi University Faculty of Medicine as Doctors
- Tez No: 517313
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Amaç: Tükenmişlik sendromu ve depresyon; sağlık çalışanları arasında son zamanlarda giderek daha fazla dikkat çeken önemli sağlık sorunlarıdır. Bu çalışma ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan araştırma görevlisi doktorların tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin ve bu sorunlara etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini 01.11.2017-01.12.2017 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 301 araştırma görevlisi doktor oluşturdu. Araştırmada örneklem seçilmedi, evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi, toplam 290 (%96.3) araştırma görevlisi doktor ile çalışma tamamlandı. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Burnout syndrome and depression; are important health problems that have become increasingly popular among health professionals recently. In this study, we aimed to determine the prevalence of burnout and depression among researcher doctors who are working in İzmir Katip Celebi University Faculty of Medicine Atatürk Education Research Hospital and to evaluate the factors affecting these problems. Methods: The universe of this descriptive and cross-sectional study was formed by 301 resarcher doctors who were working at İzmir Katip Celebi University Faculty of Medicine Training and Research Hospital between 01.11.2017 - 01.12.2017. We did not select a sample in this study and we aimed to reach the whole of the universe, and a total of 290 (96.3%) resarcher doctors participated to the study. Data was collected by using; Personal Information Form, Maslach Burnout Scale and Beck Depression Scale.